Haberler

21 Ocak 2014

Yemen Türk Mesleki Eğitim Enstitüsü Faaliyetlerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla 2012 yılında Yemen’in başkenti Sana da kurulan Yemen Türk Mesleki Eğitim Enstitüsü faaliyetlerine devam ediyor.

TİKA’nın katkıları ile 2012 yılında kurulan Yemen Türk Mesleki Eğitim Enstitüsü eğitim öğretim faaliyetlerine 2013 yılı Kasım ayında başladı. Enstitü’de, Altın ve Gümüş İşlemeciliği Kuyumculuk, Seramik, Giyim Üretim Teknolojisi, Halıcılık, Grafik ve Fotoğraf bölümleri bulunuyor. Enstitü’nün tüm tefrişat ve teknik donanımını yapan TİKA, ayrıca Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullardan 9 meslek öğretmenini Yemen’de görevlendirmek suretiyle, eğitim öğretim alanındaki faaliyetlere de büyük katkı sağlıyor. Türk ve Yemenli öğretmenler tarafından verilen eğitimle enstitü şimdiden alanında Sana’nın en popüler okullarından biri haline geldi.

Yemen Türk Mesleki Eğitim Enstitüsü, Türkiye ile Yemen hakları arasında tarihten gelen köklü bağları pekiştirdiği gibi, Yemenli gençlerin, eğitim ihtiyacını karşılıyor ve mesleki bilgi ve becerinin artırılmasına fayda sağlıyor. Ayrıca Türkiye’nin mesleki eğitim alanında biriken mesleki bilgi ve tecrübesi, Yemen’de görevlendirilen alanında uzman Türk öğretmenlerin özverili ve fedakâr çalışmalarıyla Yemenli gençlere aktarılıyor.

Enstitü’de verilen örgün eğitim yanı sıra muhtelif kurslar aracılığı ile düzenlenen yaygın eğitimi sayesinde yörenin oldukça düşük olan kadın eğitimi ve kadının iş gücüne katılım oranlarını pozitif yönde değiştireceği Yemenli üst düzey yetkililer tarafından da her platformda dile getiriliyor.

Sonraki Haber

Makedonya'da Osmanlı Askeri İdadi Binası ve Atatürk Anı Odası'nın Açılışı Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tadilatı ve tefrişatı yapılan Manastır şehrindeki Osmanlı Askeri İdadi binası ve Atatürk Anı Odası açılışı gerçekleştirildi. TİKA tarafından tadilatı tamamlanan Osmanlı Askeri İdadisi binası ve Atatürk Anı Odası...