Haberler

22 Ocak 2014

Makedonya'da Osmanlı Askeri İdadi Binası ve Atatürk Anı Odası'nın Açılışı Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tadilatı ve tefrişatı yapılan Manastır şehrindeki Osmanlı Askeri İdadi binası ve Atatürk Anı Odası açılışı gerçekleştirildi.

TİKA tarafından tadilatı tamamlanan Osmanlı Askeri İdadisi binası ve Atatürk Anı Odası düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kancheska Milevska, Devlet Bakanı Hadi Nezir, Manastır Belediye Başkanı Vladimir Talevski ile çok sayıda davetli katıldı.

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler açılış töreninde yaptığı konuşmada, Atatürk Anı Odası’nın daha önce düzenlendiğini ancak yeterli olmadığını, anı odasının yeniden elden geçirildiğini ve daha modern, daha kapsamlı hale getirildiğini belirtti.
Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, bu haliyle binanın, hem tarihe hem Mustafa Kemal Atatürk’e yakışır hale getirilmiş olduğunu vurgulayarak, binanın hayırlı olması, Türk ve Makedon kardeşliğinin bir örneği olarak ilelebet yaşaması temennilerinde bulundu.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapılan restorasyon projesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Makedonya Kültür Bakanı Milevska, gerçekleştirilen böylesi projelerin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını ifade etti. Makedonya Kültür Bakanı Milevska, Mustafa Kemal Atatürk’ün dedesine ait Kocacık’taki evin de tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde tanıtımının yapılacağını kaydetti. 

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ve beraberindeki heyet, açılışın ardından Atatürk Anı Odası’nı gezdi ve yetkililerden bilgi aldı.

Sonraki Haber

Makedonya'da Mirko Milevski Lisesi'nin Ek Binası Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Makedonya’nın Kırçova kentinde bulunan Mirko Milevski Lisesi’nin TİKA tarafından yaptırılan ve Mehmet Akif Ersoy ismi verilen ek binasının açılışı gerçekleştirildi. TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde eğitim alanında çalışmalarına devam...