Haberler

06 Ocak 2014

Yemen Devlet Üniversitesi Rektörleri'nin Çalışma Ziyaretine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Yemen’in Devlet Üniversitesinde görev yapan rektörlerin ve Yemen Yüksek Öğretim Bakanlığı yetkililerin çalışma ziyaretine destek verildi.

TİKA’nın organizasyonunda çeşitli temaslarda bulunan heyet Yüksek Öğretim Kurulu, Diyanet İşleri Başkanlığı, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yunus Emre Enstitüsü ve TİKA’yı ziyaret etti. Ankara’daki inceleme ve temaslarını tamamlayan heyet, Konya Selçuk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Konya ziyaretini tamamladıktan sonra İstanbul’da İslami Araştırmalar Merkezi, İstanbul Şehir Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’ne ziyaretlerde bulundu.

Ziyaretler kapsamında Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ile yapılan görüşmelerde Yemenli öğrencilerin Türkiye’de lisansüstü öğrenim görmelerine yönelik işbirliği protokolü yapılması konusunda mutabakata varıldı. Geçtiğimiz yıl başlayan işbirliği çalışmaları çerçevesinde Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) bünyesinde 2 Yemenli uzmanın eğitim göreceği de ele alındı. Ayrıca Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin, Yemen’de yapılmakta olan Üniversite Seçme Sınavına uzman desteği sağlaması ve sınavın teknolojik alt yapısına destek vermesi daha önce kararlaştırılmıştı.

Yunus Emre Enstitüsü ile yapılan görüşmelerde ise Aden, Taiz ve Hudeyde Üniversitelerinde Türk Dili ve Tercüme Bölümünün açılması ile ilgili çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı. Heyet, çalışma gezisinin kendileri için çok olumlu geçtiğine değinerek, katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Moldovalı Belediye Başkanlarına Belediyecilik Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği işbirliğinde, Uluslararası Yerel Yönetimler Eğitim ve Araştırma Merkezi 2013 yılı V. Dönem Moldova Cumhuriyeti ve Moldova Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Belediye Başkanları Eğitim Programı...