Haberler

07 Ocak 2014

Moldovalı Belediye Başkanlarına Belediyecilik Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği işbirliğinde, Uluslararası Yerel Yönetimler Eğitim ve Araştırma Merkezi 2013 yılı V. Dönem Moldova Cumhuriyeti ve Moldova Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Belediye Başkanları Eğitim Programı İstanbul’da gerçekleştirildi.

TİKA ve TDBB işbirliğinde Moldova Cumhuriyeti ve Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Belediye Başkanlarından oluşan 20 kişilik heyete belediyecilik eğitimi verildi.

Bir hafta süren eğitim programında Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Komrat Şehri Belediye Başkanı ve TDBB Eş Başkanı Nicolay Dudoglu başkanlığındaki heyet, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri, ilçe belediyeleri ve Sakarya- Hendek Belediyesi’nin birçok çalışması hakkında uygulamalı eğitim aldı. Bu kapsamda heyete bütçe yönetimi, entegre tesisler, spor tesisleri, mali yapı, kentsel dönüşüm, rekreasyon projelerinin gerçekleştirilmesi, sosyal belediyecilik ve afet yönetimi gibi birçok konuda bilgi verildi.

Eğitimin değerlendirilmesinin yapıldığı programda konuşan Komrat Belediye Başkanı Dudoğlu, Hendek Belediyesi ile Komrat Belediyesi’nin kardeş olduğunu, Hendek Belediyesi yetkililerinin kendilerine her zaman destek olduğunu belirterek desteklerinden dolayı TİKA ve TDBB’ye de teşekkür ederek, söz konusu işbirliğinin devam etmesi temennisinde bulundu.

Program kapsamında Moldovalı heyete, Bayraktepe Tesisleri, İslam Dünyası’nın en büyük kubbeli camilerinden olan Rasimpaşa Merkez Camii, Uludere Rekreasyon Projesi, Hendek Gençlik Merkezi hakkında bilgiler de verildi. Ayrıca heyet, Hendek Belediyesi’ne ait olan beton santrali, kilitli parke fabrikası, taş kırma eve eleme tesisi ve mobilya atölyesinde incelemelerde bulundu. Eğitim Programı yapılan sertifika töreniyle sona erdi.

Sonraki Haber

Başbakan Yarımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler TİKA'yı Ziyaret Etti

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı ziyaret etti. TİKA’yı ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA Başkan Yardımcıları ve TİKA Daire Başkanları...