Haberler

25 Mayıs 2018

Yemen’de İftar Programları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ramazan ayı münasebetiyle düzenlenen iftar programları Yemen’de devam ediyor. 

Yemen’de dört yıldır devam eden iç savaş yüzünden ülkede ekenomi, eğitim ve sağlık alanında ciddi zorluklar yaşanıyor. Yemen’deki bu iç savaş sırasında resmi rakamlara göre en az 15 bin insanın hayatını kaybettiği ve 45 bin civarında insanın da yaralandığı belirtiliyor. Dost ve kardeş ülkelerin yardımlarıyla ayakta kalmaya çalışan Yemenliler orta ve kuzey bölgelerine nazaran daha güvenli hale gelmiş olan güney illerine göç ediyor. Bu amaçla meşru hükümet tarafından geçici başkent ilan edilen Aden, Lahiç ve Ebyen şehirlerinde; Ramazan ayını fırsat bilerek yaşanan iç göç sonucu yoğunluğun yaşandığı 18 farklı bölgede TİKA tarafından iftar paketi dağıtımı başlatıldı.

TİKA olarak her gün ortalama 500 adet hazırlanan iftar paketleri yaşanan iç göç sonrası yoğunlukların yaşanmış olduğu Aden’in mahalleleri, Lahiç ve Ebyen illerinin civarına sığınmış olan ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılıyor. İftariyelikleri hastanede refakatçi olarak kalanlar, son zamanlarda yoğunluk kazanan Afrika’dan Yemen üzeri diğer ülkelere geçmeye çalışan mülteciler ile yetim merkezleri ve kimsesiz kadın kuruluşları işbirliğinde ihtiyaç sahipleri ile paylaşılıyor. TİKA tarafından Kadir gecesi gazi ve şehit ailelerine yönelik Aden 22 Mayıs Stadyumunda yaklaşık 2.000 kişilik iftar hazırlığı da devam ediyor. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan Yemen’de görev yapan tüm yerli ve yabancı kuruluşların ortaklaşa düzenleyeceği toplu Aden iftarı hazırlıkları da Aden Valiliği koordinesinde devam ediyor.

Sonraki Haber

Kosova’da TİKA İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova’nın başkenti Priştine’de iftar programı düzenlendi. Kosova’da TİKA tarafından ilk defa düzenlenen iftar programına 600’den fazla davetli katıldı. T.C. Priştine Büyküelçisi Kıvılcım Kılıç’ın teşrifleriyle düzenlenen organizasyonda Kosova hükümetinden...