Haberler

25 Mayıs 2018

Kosova’da TİKA İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kosova’nın başkenti Priştine’de iftar programı düzenlendi. Kosova’da TİKA tarafından ilk defa düzenlenen iftar programına 600’den fazla davetli katıldı.

T.C. Priştine Büyküelçisi Kıvılcım Kılıç’ın teşrifleriyle düzenlenen organizasyonda Kosova hükümetinden Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj,  Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar,  Bölgesel Kalkınma Bakanı  Rasim Demiri, Altyapı Bakanı  Pal Lekaj, Sağlık Bakanı Uran İsmaili, Kosova İslam Birliği Müftüsü Naim Ternava’nın yanı sıra Kosova meclisi milletvekilleri, belediye başkanları, Kosova Türk Temsil Heyeti, Yunus Emre Enstitüsü, Kosova Maarif Okulları ve Kosova’daki Türk kurum ile kuruluş temsilcileri ile Kosova kurum ve kuruluş temsilcileri hazır bulundu.

İftar programında konuşan T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Ramazanın tüm insanlığa hayırlar getirmesi temennisinde bulunarak, “Kosova’da çok etnikli, çok kültürlü bu dost ülkede Türkiye olarak en büyük temennimiz, Kosova’da barış ve huzurun daim olması, karşılıklı anlayış, saygı ve hoşgörü çerçevesinde birlik ve beraberliğin devam etmesi. Bu anlayışla Türkiye olarak Büyükelçiliğimiz, askerimiz ve TİKA başta olmak üzere ve tüm kurumlarımızla en başından beri Kosova’nın yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Kosova Başbakan Yardımcısı Enver Hoxhaj da bu iftar yemeğinin tarihe yeniden dönüşü teşkil ettiğini belirterek, Kosova’ya sürekli olarak destek sağlamasından dolayı Türkiye'ye teşekkürlerini ifade etti. Her zaman Ramazan’a özen gösterdiklerini ve kimliklerini koruduklarını kaydeden Hoxhaj, bu iftarda ve oruç boyunca yaşamımızın anlamını bulduğunu hatırlattı.

Başbakan Yardımcısı Hoxhaj, “Kültürümüzle ve kim olduğumuzla gurur duymaktayız ve sadece bağımsız Kosova’da değil her zaman beraberdik. Tarih boyunca birlikte çalıştık ve barış uğruna birbirimizi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Fizan’a Gıda Desteği

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Libya’nın Fizan bölgesine yaklaşık 51 ton gıda desteğinde bulundu. Libya makamlarının Fizan bölgesindeki mevcut insani durum nedeniyle bölge halkının ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çabalarına katkı sağlamak ve Libya Ulusal Mutabakat...