Haberler

25 Mayıs 2018

TİKA’dan Fizan’a Gıda Desteği

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Libya’nın Fizan bölgesine yaklaşık 51 ton gıda desteğinde bulundu.

Libya makamlarının Fizan bölgesindeki mevcut insani durum nedeniyle bölge halkının ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çabalarına katkı sağlamak ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Yardım ve Kalkınma Fonunun işbirliği talebi çerçevesinde TİKA, Ramazan ayı vesilesiyle Libya’nın Fizan bölgesine acil gıda desteği sağladı.

Bu çerçevede, son dönemde Fizan bölgesinde ortaya çıkan çatışmaların da etkisiyle yerlerinden edilmiş aileler, yetimler ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere, yaklaşık 51 ton ağırlığında ve Ramazan ayı boyunca bir aileye yetecek miktarda temel gıda maddelerini içeren 1.500 gıda paketi Trablus’ta Libya Yardım ve Kalkınma Fonuna teslim edildi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı Yardım ve Kalkınma Fonu'nun koordinasyonuyla bölgeye ulaştırılması planlanan 1.500 gıda paketinin, bölgedeki dağıtımı da yine Fon yetkililerince yapılacak.

Geçtiğimiz dönemde de Libya’nın farklı bölgelerine gıda desteğinin sağlandığını ifade eden TİKA yetkilileri, önümüzdeki günlerde de TİKA tarafından Trablus ile diğer bölgelere de başta sağlık alanı olmak üzere birçok destekte bulunmayı planladıklarını belirterek, TİKA’nın kardeş Libya halkıyla dayanışmasını sürdüreceğini vurguladılar.

Libya Yardım ve Kalkınma Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Bekay, TİKA'nın teslim ettiği gıda paketlerinin başta Sebha ve Ubari kentlerine gönderileceğini ifade etti. İkinci aşamada ülkenin güneyindeki Murzuk, Gat ve Katrun kentlerinin hedefleneceğini aktaran Bekay, temel gıda malzemelerinin yer aldığı paketlerin dağıtımında savaştan etkilenen ailelerin öncelik taşıdığını aktardı. Bekay, TİKA ile Libya Yardım ve Kalkınma Fonu'nun ramazan ayında insanların sıkıntılarını hafifletmek için çalıştığını söyledi.

Gıda yardımlarının teslimi sırasında hazır bulunan Libya Kalkınma ve Yardımlaşma Fonu Genel Müdürü Abdüsselam Kerim de; söz konusu destek için Türkiye’ye ve TİKA’ya müteşekkir olduklarını ve Fizan’a yönelik gıda desteğinin Libya’nın Fizan dahil olmak üzere tüm bölgelerinde gelecekte de gerçekleştirmeyi planladıkları teknik işbirliği projelerine güzel bir başlangıç teşkil ettiğini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Meksika’nın Oaxaca Eyaletindeki Okullara Malzeme ve Ekipman Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Oaxaca Eyaleti’nin Orta Vadi kısmında yer alan anaokulu, ilk ve ortaokul düzeyindeki beş okula malzeme ve ekipman desteğinde bulundu. TİKA, Oaxaca Eyaleti’nin Orta Vadi kısmında yer alan 21...