Haberler

17 Ekim 2016

Vulkaneşti Mustafa Kemal Atatürk Bölge Hastanesi Göz Cerrahisi Kliniği’ne Donanım Desteği

Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Vulkaneşti Kasabası’nda bulunan Mustafa Kemal Atatürk Bölge Hastanesi bünyesinde hizmet veren göz cerrahisi kliniğine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tıbbi donanımı desteğinde bulunuldu.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda faaliyet coğrafyasında özellikle sağlık alanında önemli projeleri hayata geçiren TİKA tarafından Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Vulkaneşti Kasabası’nda bulunan Mustafa Kemal Atatürk Bölge Hastanesi bünyesinde hizmet veren Göz Cerrahisi Kliniği’ne tıbbi donanımı desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Vulkaneşti Kasabası’nın kuruluş yıldönümünde gerçekleştirilen törene Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah, T.C. Kişinev Büyükelçisi Hulusi Kılıç, TİKA Kişinev Koordinatörü Canan Alpaslan, Gökoğuz Yeri İcra Komitesi Üyeleri ve milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda üst düzey davetli katıldı.

2009 yılında TİKA’nın destekleriyle tadilat gören ve “Mustafa Kemal Atatürk” adı verilen Vulkaneşti Bölge Hastanesi’nin halihazırda hem Vulkaneşti hem de Kahul bölgelerine göz sağlığı alanında hizmet sağlayan tek cerrahi kliğinin tıbbi donanımının tümüyle yenilenmesi ile pek çok hastalığın en modern teknolojiler kullanılarak tedavisine imkan sağlandı.

2005 yılından bu yana yılda yaklaşık 300 hastaya ameliyat hizmeti veren Vulkaneşti Mustafa Kemal Atatürk Bölge Hastanesi Göz Cerrahisi Kliniği, TİKA’nın modernizasyon desteği ile yılda 500’den fazla hastayı sağlığına kavuşturabilecek. Böylelikle, başkent Kişinev’deki göz cerrahisi merkezinden sonra Moldova genelinde eşdeğer standartlarda tedavi hizmeti sunabilen ikinci merkez olacak.

Sonraki Haber

Afganistan’da Öğretmenlere Yönelik Meslek İçi Eğitim Programları Devam Ediyor

Afganistan Eğitim Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde gerçekleştirilen 1575 Öğretmen Kapasite Artırım Programı kapsamında 9. ve 10. dönem Kimya branşında eğitimlerini tamamlayan 250 kimya öğretmenine sertifikaları verildi. Afganistan'ın başkenti Kabil'de...