Haberler

17 Ekim 2016

Afganistan’da Öğretmenlere Yönelik Meslek İçi Eğitim Programları Devam Ediyor

Afganistan Eğitim Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde gerçekleştirilen 1575 Öğretmen Kapasite Artırım Programı kapsamında 9. ve 10. dönem Kimya branşında eğitimlerini tamamlayan 250 kimya öğretmenine sertifikaları verildi.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı'nca hizmet içi eğitime tabi tutulması planlanan 3 bin Afgan öğretmenin 1575'inin eğitimleri Türkiye tarafından destekleniyor. Bu kapsamda Afganistan’da bugüne kadar özellikle eğitim alanında önemli projeleri hayata geçiren TİKA tarafından Afganistan Eğitim Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen 1575 Öğretmen Kapasite Arttırma Programı kapsamında 9. ve 10. dönem Kimya branşında eğitimlerini tamamlayan 250 kimya öğretmenine sertifikaları verildi.

Bu çerçevede TİKA’nın Kabil'deki Sürekli Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitimlerde 9. ve 10. dönem tamamlandı. Kimya dalında hizmet içi eğitimi tamamlayan 250 Afgan öğretmene düzenlenen törenle sertifikaları Afganistan Eğitim Bakan Yardımcılarından Abdulzahir Gülistani ve Serdar Muhammed Rahimi, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Danışmanlarından Yunus Tuğra, TİKA Kabil Program Koordinatör Yrd. Gökhan Keser ve Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Dairesi Başkan Yrd. Abdul Hak Rahmati tarafından verildi.

Törende açıklamada bulunan TİKA Kabil Koordinatörü Şahin, Afganistan Eğitim Bakanlığı işbirliği ile 1575 öğretmene yönelik yürütülen kapasite artırma eğitimlerinin 9. ve 10. dönemlerini tamamladıklarını belirterek, “Şimdiye kadar bu programları başarı ile tamamlayan 1001 matemaktik ve 400 kimya öğretmenine sertifikalarını verdik. Yakında sertifika törenini yapacağımız 11. program da tamamlandı. Ekim ayı içinde düzenlenecek 12. program ile birlikte hedeflediğimiz 1.575 öğretmen sayısını fazlasıyla tamamlamış olacağız. Eğitim dalında yaptığımız bu tür çalışmaları arttırarak devam edeceğiz” dedi.

Afganistan ile Türkiye arasındaki tarihi bağlara vurgu yapan TİKA Kabil Koordinatörü Şahin, “Yaklaşık iki ay önce yaşadığımız darbe girişiminin bastırılması aşamasında Afganistan halkı yanımızda yer aldı ve dua etti. FETÖ Terör Örgütü ile mücadelede Afganistan ile yakın işbirliğimizi sürdüreceğiz. 1000 yıllık dostluğumuzun ve kardeşliğimizin gereğini karşılıklı olarak yerine getireceğiz” diye konuştu.

Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı Krikolum (Ders Müfredatı) İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Abdulzahir Gülistani ise TİKA’nın Afganistan’a yönelik gerçekleştirdiği projelere değinerek, “En büyük dostumuz Türk kardeşlerimiz. Amanullah Han döneminden bu yana muhtelif alanlarda bize yardım etti Türkiye, dostluk ilişkilerimiz gün gittikçe çoğalmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti tarafından eğitim alanında yapılan desteği takdir ediyoruz. Öğretmenlerimize yönelik düzenlenen kapasite artırma programları en büyük arzularımızdandı. TİKA bu konuda bizi yalnız bırakmadı. Biyoloji ve fizik dallarında da eğitimlerin sürdürmesini talep ediyoruz. Binalara yapılan yardım iyidir ama zaman geçtikçe binalar yıkılır, insana yapılan yatırım daimi kalır. Bu konularda yürütülen çalışmalardan dolayı Türkiyeye çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı Okuma Yazma İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Serdar Muhammed Rahimi de Afganistan Eğitim Bakanlığında kapasite artırım programlarına ciddi ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Öğretmenlerimizin yeni ders müfredatına adapte olabilmesi için kapasitelerinin geliştirilmesi lazım ki bu hususta TİKA bizi yalnız bırakmadı ve bizi destekledi. Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılından bu yana ekonomi, siyasi, askeri, eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda bize yardım ediyor. Türkiye bizim için dost ve kardeş bir ülke olduğu için zor günlerimizde bir birimizi desteklememiz lazım. 2 ay önce Türkiye büyük bir tehlikeyi atlattı, biz Türkiye’nin yanında olmaktan gurur duyarız. Öğretmenlerimiz yeni teknolojileri öğrencilerimize aktarabilmeleri için iyice eğitim görmeleri lazım ki bu konuda da TİKA bizi destekledi. Dost ve kardeş ülke Türkiye Cumhuriyetini Afganistan’ı her alanda özellikle eğitim alanında desteklediği için takdir ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından eğitimlerini tamamlayan öğretmenlere sertifikaları dağıtıldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Gazze'ye Zeytinyağı Fabrikası

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gazze'nin Han Yunus kentinin güneydoğusundaki Abasan el-Kebira kasabasında yaptırılan zeytinyağı fabrikası törenle hizmete açıldı. TİKA, Filistin’de gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Filistin genelinde ve Gazze’ye yönelik...