Haberler

26 Ekim 2015

Ürdün Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Derslikleri Yenilendi

TİKA Amman Program Koordinasyon Ofisi’nin statüsüne ilişkin anlaşmayı imzalamak üzere Ürdün/Amman'da bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Ali Maskan, Ürdün Üniversitesi, Yabancı Diller Fakültesi, İngilizce- Türkçe Bölümü derslikleri açılışına katıldı.

Açılışa, Ürdün Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Musa Al Lozi, T.C. Amman Büyükelçiliği Müsteşarı Melih Tezel, Yabancı Diller Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Adnan Smadi, Bölüm Başkanı, Bölüm öğretim görevlileri, Yunus Emre Enstitüsü’ne bağlı Amman Türk Kültür Merkezi Müdürü Yunus Emre Canbay, Amman TİKA Koordinatörü Mehmet Sıddık Yıldırım ile diğer yetkililer ve bölüm öğrencileri katıldı.

Açılış sırasında bir konuşma yapan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Ali Maskan, dilin sadece bir iletişim aracı olmadığını, aynı zamanda kültür alış-verişinin en önemli aracı olduğunu; tarihleri, gelenek ve görenekleri büyük benzerlik gösteren her iki milletin dil bakımından, birbirlerinden çok etkilendiklerini ifade etti.

Ürdün Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Musa Al Lozi ise konuşmasına, Ürdün Üniversitesine katkılarından dolayı başta TİKA olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiğini, Ürdün Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesinin yeni bir projesinin olduğunu, bu projeye Türk tarafının etkin bir biçimde katılmasını dilediklerini ifade etti. Sayın Lozi konuşmasına, şu an itibariyle Yabancı Diller Fakültesinde en fazla öğrencisi bulunan bölümün Türk Dili ve Edebiyatı olduğunu ve gün geçtikçe bu bölüme isteğin arttığını sözlerine ekledi. Daha sonra Sayın Lozi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Ali Maskan'a katkılarından dolayı plaket takdiminde bulundu.

Ürdün Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne hizmet edecek 4 derslik, 200 öğrenci kapasiteli olup, akıllı tahtalarla donanımı gerçekleştirildi. Her bir dersliğe Türk edebiyatına, kültürüne, diline ve tarihine hizmet etmiş bulunan Kaşgarlı Mahmut, Hoca Ahmet Yesevi, Evliya Çelebi ve Mehmet Akif Ersoy isimleri verildi.

Sonraki Haber

TİKA Dünyanın Dört Bir Yanında Kadınların Yüzünü Güldürüyor

TİKA yaklaşık 50 ülkede temel ihtiyaçlara ulaşamayan dezavantajlı kadınlar için, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler yardımıyla kadınların yüzünü güldürüyor Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) dünyanın dört bir yanında kadınlara yardım elini...