Haberler

26 Ekim 2015

TİKA Dünyanın Dört Bir Yanında Kadınların Yüzünü Güldürüyor

TİKA yaklaşık 50 ülkede temel ihtiyaçlara ulaşamayan dezavantajlı kadınlar için, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler yardımıyla kadınların yüzünü güldürüyor

Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) dünyanın dört bir yanında kadınlara yardım elini uzattı. TİKA yaklaşık 50 ülkede temel ihtiyaçlara ulaşamayan dezavantajlı kadınlar için, eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler yardımıyla kadınların yüzlerini güldürüyor.

100 BİN AFGAN KADIN EĞİTİLDİ

TİKA'nın kadınlara yönelik yaptığı yardımlar ve ülkelerin bazıları şöyle:

AFGANİSTAN: 120 kadına gıda üretimi eğitimi verildi. 86 okul yapıldı, yılda 100 binden fazla öğrenciye eğitim imkanı sağlandı. 15 okulun tüm ekipman ihtiyaçları karşılandı.

KENYA: Anne ve Çocuk Sağlığı Merkezi açıldı.

TACİKİSTAN: 4 kadın doğum uzmanı ve 1 anestezi uzmanına Ankara'da eğitim verildi.

NİJER: Martaba'da Kadın Eğitim Merkezi'nde mesleki eğitim verildi. Dikiş, nakış, örgü, aşçılık ve kozmetik ürünlerinin üretilebilmesi için dikiş makinesi temin edildi.

SENEGAL: Bölgesel Kadın Destek Eğitim Merkezi açıldı. Eğitimsiz, maddi imkanı yetersiz kadın ve genç kızların güçlendirilmesi için meslek edinme kursları hizmet vermeye başladı.

HER KADINA ALTIN BİLEZİK

ARNAVUTLUK: Tiran'da Şiddet Gören Kadınlar Rehabilitasyon Merkezi ve Berat'ta Kadın Sığınma Evi'nın donanımları yapıldı.

KARADAĞ: Bona Fide Kadın Sığınma Evi'nin tadilatı yapılarak tüm iç donanımı yenilendi. Şiddet mağduru ve kimsesiz kadınların meslek öğrenebilecekleri ekipman ve aletler alındı

BURKİNA FASO: Reo'ya bağlı Goumedyr Kasabası'nda yaşayan kadınlar için 8 adet dizel motor ile çalışan değirmen ve tahılların depolanması için 8 adet bina yapıldı.

GABON: Malinga köyüne elektrik götürülmesi ve köy kadınlarının istihdamı için birbiriyle entegre iki proje gerçekleştirildi. Gabon Devlet Yetimhanesi'nin bilişim cihazları yenilendi.

KOSOVA: Tekstil tasarımı, ıslak-kuru keçe, kurdele nakışı, takı tasarımı ve dekoratif kurabiye yapımı kursları açıldı. Dikiş nakış kursu düzenlendi.

MAĞDURLAR UNUTULMADI

SOMALİ: Şiddet mağduru ve kimsesiz kadınları korumak için sosyal proje başlatıldı.

KAMERUN: Kadın Sığınma Evini'nin tadilatı yapıldı, kadınlar için okuma yazma kursları e meslek eğitim kursları açıldı.

KIRGIZİSTAN: Cezaevindeki kadınların, cezaları bittikten sonra istihdam sorunu yaşamamaları için mesleki eğitim kursları açıldı. Bişkek Kadın Ceza Evi'ne dikiş atölyesine 40 dikiş makinesi alındı.

KONGO: Kadının güçlendirilmesi ve kalkınması için 3 ayrı projesi hayata geçirildi. 21 adet elektrikli dikiş makinesi meslek eğitim kurslarına hediye edildi.

MÜLTECİ KADINLAR UNUTULMADI

TİKA Başkanı Serdar Çam, SABAH'a yaptığı açıklamada, dünyanın dört bir yanında kadınları öncelikli desteklenecek kesim olarak belirlediklerini belirterek, "Sadece yurtdışında değil ülkemize sığınan kadınlarla da ilgileniyoruz. Suriyeli, Somalili, Iraklı, Filistinli ve Yemenli kadınlarla Ankara'da bir araya geliyoruz. İhtiyaçları doğrultusunda yardım yapıyoruz" dedi.

 

Kaynak: Sabah Gazetesi

Sonraki Haber

Moldovalı Uzmanlar Gıda Güvenliği Eğitimi Sonrasında Sertifikalarını Aldı

"TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Gıda ve Yaşam Güvenliğini Destekleme Programı" kapsamında 21-23 Ekim 2015 tarihlerinde Kişinev'de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TİKA ve Moldova Cumhuriyeti Ulusal Gıda Güvenliği Ajansı işbirliğinde "Moldova Gıda Güvenliği...