Haberler

16 Mart 2018

Ürdün’de Ortadoğu’da Mülteciler Konferansı Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla  “Ortadoğu’da Mülteciler – Uluslararası Toplum: Fırsatlar ve Zorluklar” konulu uluslararası konferans Amman’da gerçekleştirildi.

Prens El Hassan bin Talal’ın himayesinde, Yarmouk Üniversitesi Mülteciler, Yerinden Edilmiş Kişiler ve Zorunlu Göç Çalışmaları Merkezi tarafından düzenlenen ve TİKA tarafından katkı sağlanan “Ortadoğu’da Mülteciler – Uluslararası Toplum: Fırsatlar ve Zorluklar” konulu uluslararası konferans Amman’da gerçekleştirildi.

Prens El Hassan bin Talal, açılış konuşmasında, “nüfus tsunamisi” olarak nitelendirdiği mültecilerin %80’inin Müslüman olduğundan bahisle, İslam dünyasının bu konuda yeterli çabayı göstermediğini, bu sorunun hiçbir ülke tarafından tek başına çözülemeyeceğini, Arap Ülkelerinin ve mülteci krizinden en çok etkilenen üç ülke olan Türkiye, Ürdün ve Lübnan’ın işbirliği yapmasının önemli olduğunu vurguladı.

T.C. Amman Büyükelçisi Murat Karagöz ise, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Suriyeli mülteci akınından en çok etkilenen ülke olduğunu, 3,5 milyona yakın mülteciye ev sahipliği yaptığını, 967 bin mülteci çocuğa eğitim fırsatı sunduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin, mültecilerin hayatlarını korumaya, onurlu bir yaşam sunmaya ve mültecilere eğitim fırsatları sağlamaya öncelik verdiğini belirtti.

Konferans’ta mülteci krizleri karşısında uluslararası toplumun çabalarının yetersiz kaldığı, eğer bir çözüm bulunamazsa, ABD’nin UNRWA bütçesiyle ile ilgili kararının Filistinli Mültecilerin yaşam koşullarını daha da zor hale getireceği üzerinde de duruldu.

Sonraki Haber

TİKA Kolombiya’da Üniversitelerin Sosyal Projelerine Destek Oluyor

Kolombiya’nın devlet üniversitelerinden biri olan ve Armania şehrinde bulunan Quindio Üniversitesi’nin Çocuk Çalışmaları birimine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından çocuk eğitim salonları yaptırıldı. TİKA, Kolombiya’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Üniversitenin,...