Haberler

19 Mart 2018

TİKA Kolombiya’da Üniversitelerin Sosyal Projelerine Destek Oluyor

Kolombiya’nın devlet üniversitelerinden biri olan ve Armania şehrinde bulunan Quindio Üniversitesi’nin Çocuk Çalışmaları birimine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından çocuk eğitim salonları yaptırıldı.

TİKA, Kolombiya’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Üniversitenin, Çocukların Şiddetten Korunması ve Çocuk Çalışmaları Programının faaliyetlerine katkı niteliğinde olan TİKA tarafından yapılan salonlar, çatışma mağduru ailelerin çocuklarına hizmet verecek. Proje kapsamında, üniversitenin içine eğitim ve oyun odaları ile çocuk yemekhanesi kurulumu gerçekleştirilerek, eğitim malzemesi desteğinde bulunuldu.

TİKA yetkilileri, Quindio Üniversitesi Rektörü José Fernando Echeverry Murillo, Kolombiya Aile Politikaları Enstitüsü Bölge Direktörü Adriana Echeverri González, Quindio Üniversitesi Sosyal Kalkınma Departmanı Yönetimi, akademisyenler ve program faydalanıcısı çocuklar bir araya geldiler. Düzenlenen programda Sosyal Kalkınma Departmanı Başkan Yardımcısı  Luis Fernando Polanía Obando yaptığı konuşma esnasında projenin ayrıntıları ve TİKA hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Sosyal Kalkınma Departmanı Başkan Yardımcısı  Luis Fernando Polanía Obando, Çocuk Çalışmaları Programına yapılan bu katkının, Quindio eyaletine bağlı, savaş mağduru 12’den fazla belediyeden gelen çocuğun ve ailelerinin faydalanması için kullanılacağını, okul bünyesinde hizmet veren 30 sosyal ve çocuk gelişimi uzmanı personelin verimini bu sayede artıracağını belirterek tüm bölge halkı ve üniversite adına teşekkürlerini iletti. Ayrıca Kolombiya Aile Politikaları Enstitüsü Bölge Direktörü Echeverri de yaptığı konuşmada, yapılan pedagojik salonların şiddet mağduru ailelerden gelen Quindio bölgesi çocuklarının gelişimine önemli bir katkı sağlayacağını kaydetti.

Üniversitenin çatışma mağduru ailelerin çocuklarına yönelik yürüttüğü bu program çerçevesinde şiddet mağduru ailelerin çocuklarına pedagojik olarak yaşlarına uygun biçimde eğitimler veriliyor. Sosyalleşmelerine ve terör döneminin etkilerinin silinmesine yönelik çalışmalarda bulunulmakta olup, söz konusu TİKA yardımı ile bu programın veriminin artırılması hedefleniyor.

Kolombiya’da geride bırakılan çatışma süreci boyunca, Armenia şehrinin kırsal kesimleri yıllarca sıcak çatışma altında kalarak, hem terör eylemlerine tanıklık etmiş hem de yerleşik hayata geçemedikleri için yıllarca düzenli bir hayat sürememişti. Çatışma boyunca bir çok çocuk uygun ortamlarda büyüyememiş ve eğitim fırsatı bulamamıştı. Yürütülen proje ile, çatışma sonrası normalleşme sürecinde çocukların eğitimlerinin tamamlanabilmesi ve psikolojik destek verilmesi, bunun yanında ailelerin de çeşitli konularda desteklenebilmesi için uygun ortam TİKA tarafından oluşturuldu. Eğitim ve oyun salonları, çocuk yemekhanesi 18 yaş altındaki yaklaşık 170 çocuğun eğitimine katkıda bulunacak.  

Sonraki Haber

Gambiya Devlet Başkanı Barrow TİKA Başkanı Serdar Çam'ı Kabul Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, temaslarda bulunmak üzere geldiği Gambiya'da Devlet Başkanı Barrow tarafından kabul edildi. Gambiya Devlet Başkanı Adama Barrow, şubat ayında Türkiye'ye gerçekleştirdiği resmi...