Haberler

31 Mart 2017

Ürdün’de “Çağdaş Dünya Edebiyatında Kudüs” Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) destekleriyle Ürdün Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi’nin organize ettiği “Çağdaş Dünya Edebiyatında Kudüs” başlıklı uluslararası sempozyum gerçekleştirildi.

3 gün boyunca 9 farklı ülkeden 72 sunumun yapılacağı sempozyumun açılış konuşmasını Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça yaptı. Sempozyum açılış programına Türkiye Ürdün Büyükelçisi Sayın Murat Karagöz, Ürdün Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Mahafzah, Ürdün Senato Başkanı Prof. Dr. Adnan Badran, Evkaf Bakanı Wael Arabiyyat ve üniversite yönetiminden idareciler ve öğretim üyeleri katıldı.

Ürdün Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Mahafzah katkılarından dolayı TİKA’ya ve Türk halkına teşekkür ederek, Türklerin Kudüs’e ve Ürdün’e sunduğu katkıların bölge barışı için önemli olduğunu vurguladı. “Osmanlı Devleti’nin Kudüs’e Hizmetleri” başlıklı açılış konuşmasında Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Türklerin Kudüs’te gerçekleştirdiği hizmetleri vurgulayarak İslam coğrafyasındaki sorunların ancak Müslümanların birlik olması ile çözülebileceğini belirtti.

Fotoğraf ve resim sergileri, çeşitli ülkelerden tebliğlerle üç gün süren sempozyum ile kutsal topraklara dünya edebiyatı gözüyle dikkat çekmek amaçlandı. 

Sonraki Haber

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Somali’de

  Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Somali'ye yaptığı resmi ziyarette TİKA ve Türk Kızılayı’na ait asfalt yapım araçları ve ekipmanlarının Benadir Valiliği ve Mogadişu Belediyesine teslim edildiği törene katıldı. Törenin ardından Somali Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve diğer...