Haberler

02 Nisan 2017

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Somali’de

 

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Somali'ye yaptığı resmi ziyarette TİKA ve Türk Kızılayı’na ait asfalt yapım araçları ve ekipmanlarının Benadir Valiliği ve Mogadişu Belediyesine teslim edildiği törene katıldı. Törenin ardından Somali Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve diğer devlet adamlarıyla görüşmeler yaptı.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, resmi ziyaret için Somali'nin başkenti Mogadişu'ya geldi. Havaalanında Somali Başbakan Yardımcısı Mahdi Ahmed Guled ve Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar tarafından karşılanan Kaynak, daha sonra TİKA ve Türk Kızılayı’nın araç ve ekipmanlarının Benadir Valiliği ve Mogadişu Belediyesine teslim edilmesi için Kızılay yerleşkesinde düzenlenen törene geçti. Kaynak, burada yaptığı konuşmada, Somali'nin ulaşım altyapısını tamamen düzene sokacak bir devir teslim töreni gerçekleştirildiğini, çalışmalara katkı verecek asfalt mikserleri, yükleme ve boşaltma araçlarının devrinin yapıldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık söylediği "Yol medeniyettir" sözüne işaret eden Kaynak, "Devir teslimini yaptığımız araç ve aletlerle Somalili kardeşlerimiz hem sağlıklı şartlarda ulaşım, tozdu, başka şey, inşallah bunlardan kurtulacaklar, hem daha konforlu seyahat imkanına kavuşacaklar." diye konuştu. Nerede bir kimse açsa, bir mazlum çaresizse ona yardım etmek gerektiğini belirten Kaynak, kuraklık ve açlıkla mücadele eden Somali'ye Türkiye'nin yardımda bulunduğunu belirtti.

Somali Başbakan Yardımcısı Mahdi Ahmed Guled ve Benadir Valisi Yusuf Hussein Jimaale de yardımdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Ardından heyet, teslimi yapılan araçların önünde fotoğraf çektirdi. Törene, AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, TİKA Başkanı Serdar Çam, AFAD Daire Başkanı Cengiz Akın ve bazı Somalili yetkililer de katıldı. Teslim edilen araçlar arasında kamyonlar, beton mikserleri, iş makineleri de bulunuyor.

Başbakan Yardımcısı Kaynak, Somali Cumhurbaşkanı Farmaajo ve Başbakan Khayri tarafından ayrı ayrı kabul edildi

Başbakan Yardımcısı Kaynak, Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Farmacu ve Başbakan Hasan Ali Hayri tarafından Somali Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi Villa Somali'de ayrı ayrı kabul edildi. Kaynak'ın, Cumhurbaşkanı Farmaajo tarafından kabulü basına kapalı gerçekleştirildi. Somali Başbakanı Hayri, kabulde yaptığı konuşmada, en çok ihtiyaç duydukları anlarda Türkiye'yi yanlarında gördüklerini belirtti. Bütün dünya gözlerini Somali'ye kapatmışken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ağustos 2011'de ülkeye yaptığı ziyaretin, gözlerin Somali'yi görmesini sağladığını ifade eden Hayri, Türkiye'nin o günden bu yana süregelen yardımlarının ülkeyi değiştirdiğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Kaynak da sözlerine, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdim. Başbakanımız Binali Yıldırım'a da Somali'ye geleceğimi ifade ettiğimde, sizin şahsınızda selamlarımı ve başarı dileklerini iletmemi istedi" diyerek başladı. Kaynak, kuraklık ve açlık gibi sorunlarla karşı karşıya olan yeni hükümeti önemli görevlerin beklediğine işaret ederek, şu görüşlere dile getirdi: "Türkiye'nin demokrasisine, milletin iradesine, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı'nın ve Başbakanı'nın şahsına karşı, bütün milletimize karşı yapılan, 15 Temmuz'daki darbe girişimi karşısında hemen ilk gece Somali halkının ve hükümetinin gösterdiği tepki bizim için unutulmaz bir hadisedir. Somali hükümeti bunu sadece kınamakla kalmadı, hemen ertesi gün bu Fetullahçı Terör Örgütü'nün Somali'deki okullarını da kapattı.”

Kabullerde, AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati, Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekar, TİKA Başkanı Serdar Çam, Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ve AFAD Daire Başkanı Cengiz Akın ile bazı Somalili yetkililer de hazır bulundu.

Daha sonra Türk Kızlayı’nın inşa ettiği, TİKA’nın donanım ve tefrişatını yaptığı Senato Binasını ziyaret eden Kaynak, buradan da TİKA ve AFAD tarafından tedarik edilen gıda maddelerinin T.C. Mogadişu Büyükelçiliği’nden gönderildiği törenine katıldı. TİKA tarafından yapılmakta olan askeri eğitim tesisi inşaatını ziyaret ettikten sonra Somali’den ayrıldı.

Sonraki Haber

TİKA ve AFAD’dan Somali’de 12 Bin Aileye Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) tedarik ettiği 380 ton gıda maddesi, açlık ve kuraklık nedeniyle zor günler geçiren Somali'nin çeşitli bölgelerine, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın da...