Haberler

30 Nisan 2016

Ürdün’de Bulunan Filistin Mülteci Kampı Rehabilitasyon Merkezine TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ürdün’de 10 Filistin mülteci kampından biri olan Marka Filistin Mülteci Kampındaki Toplumsal Rehabilitasyon Merkezi, engelli sınıfı ve konferans salonunun tadilat ve donanımı gerçekleştirildi.

Toplumsal Rehabilitasyon Merkezinin açılışı, Türkiye Cumhuriyeti Amman Büyükelçisi Sayın Sedat Önal, Rusayfa Mutasarrıfı Sayın Atıf el Abbadi, Rusayfa Belediye Başkanı Usame Haymour, UNRWA Zarka Bölge Müdürü Nidal Ahmad, Marka Kampı Hizmetler Komitesi Başkanı Khalef Dagdashi, Marka Kampı Rehabilitasyon Merkezi Fahri Başkanı Hüsnü Zag’ut, Yerel Toplum Komitesi Başkanı Muhammad Antaki ve çeşitli STK temsilcileri ve yerel halkın katılımıyla gerçekleştirildi.

Kamp dâhilinde bulunan ve engelli insanların hayatını kolaylaştıracak projeler üreten Toplumsal Rehabilitasyon Merkezi, Ürdün’de örnek olarak gösterilen iyi uygulamalardan bir tanesi konumunda. Engelli insanlara eğitim, öğretim ve rehabilitasyon hizmeti sunan merkez, UNRWA’nın Ürdün’de bulunan 24 Toplumsal Kalkınma Merkezinden bir tanesi içinde bulunuyor.

Çoğunluğunu Gazzeli mültecilerin oluşturduğu ve yaklaşık 95.000 bin kişinin yaşadığı Marka Mülteci Kampı içinde 1993 yılında kurulan toplumsal rehabilitasyon merkezi, özellikle görme ve işitme engelli, zihinsel engelli küçük çocukların rehabilite edilerek topluma kazandırılması noktasında önemli rol oynuyor. Hâlihazırda 4-9 yaş arası 200 engelli çocuk ve diğer yaş gruplarından ise 260 kişi merkezin faaliyetlerinden yararlanıyor. 

Sonraki Haber

TİKA Yangon Program Koordinasyon Ofisi Faaliyete Geçti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) açılan yeni program koordinasyon ofisiyle Myanmar’daki faaliyetlerine hız veriyor. Güney Doğu Asya ülkesi olan Myanmar’da bugüne kadar Yangon’da bulunan T.C. Nepido Büyükelçiliği bünyesinde faaliyet gösteren TİKA Yangon Program...