Haberler

05 Haziran 2013

Ukrayna'da 2. Uluslararası Teknik Yardım Kuruluşları Forumu'na TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle, Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne uluslararası teknik yardım ve yatırım çekilmesinden sorumlu devlet organı Kırım Özerk Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı tarafından tertip edilen “2. Uluslararası Teknik Yardım Kuruluşları Forumu” 30-31 Mayıs tarihleri arasında Simferopol’de gerçekleştirildi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Anatoliy Mogilev’in de iştirak ettiği 2. Uluslararası Teknik Yardım Kuruluşları Forumu’na Ukrayna’da faaliyet gösteren tüm yardım kuruluşlarının yetkilileri katıldı. 2. Uluslararası Teknik Yardım Kuruluşları Forumu’nda TİKA, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Kuruluşu (USAID), İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Dairesi (SDC), Kanada Uluslararası Kalkınma Ajansı, (CIDA) Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) gibi önde gelen teknik yardım kuruluşlarının yetkililerince, faaliyetlere ilişkin bilgilendirmelerde bulunuldu. Öte yandan, bölgeye yapılan teknik yardımın etkinliğini arttırmak hedefiyle uluslararası kuruluşlar ile işbirliğinin öncelikleri, yarımadanın istikrarlı kalkınma perspektifleri ve proje çıktıları gibi konu başlıkları ele alındı.

Forumun açılış konuşmasını yapan Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Anatoliy Mogilev, Donörler Toplantısı’nın organizasyonuna destek veren ve Kırım’ının kalkınmasında aktif rol alan teknik yardım kuruluşlarına teşekkürlerini bildirdi. Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Mogilev, bugün bir çatı altında toplandıklarını belirterek, Kırım’da donörlerce hayata geçirilen projelerin bölgenin kalkınmasında itici güç olduğunu kaydetti. Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Mogilev desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sunarak, verimli işbirliğinin devam etmesi ümidinde olduklarını ifade etti.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Svetlana Verba ise konuşmasında forumun amacının, yardım kuruluşları, devlet organları ve sivil toplum kuruluşları için Kırım Özerk Cumhuriyeti genelinde proje ve program uygulama konusunda bir diyalog platformun kurulması olduğunu söyledi. Kırım Özerk Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Verba konuşmasının devamında, bu foruma ve benzer birçok seminere sponsor olan TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

Oturumun ardından, Kırım Özerk Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Verba ve UNDP, CIDA VE TİKA yetkililerinden oluşan çekirdek bir grubun katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında TİKA’nın faaliyetlerine yönelik sorulara ilişkin bilgilendirmelerde bulunuldu. Forumun ikinci günü ise Kırım Özerk Cumhuriyeti Saki ve Yevpatorya bölgelerinde hayata geçirilen proje ve programlar yerinde incelendi.

Sonraki Haber

Tuzi Beldesi Vranj Köyü Osmanlı Mezarlığı Çevre Düzenlemesi ve Gasilhane Tadilatı TİKA Tarafından Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Karadağ’da Tuzi Beldesi’ne bağlı Vranj Köyünde bulunan Osmanlı Mezarlığı’nın çevre düzenlemesi ve gasilhane tadilatı gerçekleştirildi. Tuzi Beldesi’ne bağlı Vranj Köyünde Osmanlı döneminden kalma şehitlik olarak bilinen ve köy...