Haberler

06 Haziran 2013

Tuzi Beldesi Vranj Köyü Osmanlı Mezarlığı Çevre Düzenlemesi ve Gasilhane Tadilatı TİKA Tarafından Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Karadağ’da Tuzi Beldesi’ne bağlı Vranj Köyünde bulunan Osmanlı Mezarlığı’nın çevre düzenlemesi ve gasilhane tadilatı gerçekleştirildi.

Tuzi Beldesi’ne bağlı Vranj Köyünde Osmanlı döneminden kalma şehitlik olarak bilinen ve köy halkı tarafından halen kullanılmakta olan mezarlık oldukça bakımsız bir durumdaydı. Osmanlı askeri karakolunun hemen yakınında bulunan mezarlık çok eski mezar taşlarını barındırıyor. Köy sakinleri mezarlıkta çok sayıda Osmanlı askerinin bulunduğunu ifade ediyor. Arşiv belgeleri Balkan savaşında söz konusu yere sevk edilen askerlerin Ankara, Amasya ve Sivas şehirlerinden sevk edildiklerini gösteriyor. Mezarlıkta ayrıca çok sayıda ahlat ağacı bulunuyor. Orta Anadolu’dan gelmiş olan Osmanlı askerlerinin ahlat ağaçlarının gölgesinde yatıyor olması da ayrı bir anlam taşıyor.

Ayrıca mezarlığın içerisinde gasilhane ve hatırevi olarak yapımına başlanan ancak tamamlanamamış bir bina da bulunuyordu. Mezarlığın çevre duvarı ise çevre sakinlerinin katkılarıyla yaptırılmıştı.

TİKA’nın katkılarıyla mevcut olan gasilhane, hatırevi ve iki adet kapı yaptırılmış mezarlığın genel temizliği ve mezar taşlarının bakımı da gerçekleştirildi. Vranj köyünde yaşayan Müslüman halkın cenaze işlemlerinin kolaylaştırılmasına ve tarihe sahip çıkılmasına yönelik bu faaliyet köy halkı tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

Sonraki Haber

Faısalabad Tarım Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğrencilerinin Uzmanlık Eğitimleri Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın desteğiyle Pakistan’ın Pencap Eyaletine bağlı Faısalabad Tarım Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencilerinden oluşan ikinci grubun uzmanlık eğitimleri 18-31 Mayıs tarihleri arasında Konya Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinde düzenlenen “Veteriner Klinikleri” konulu...