Haberler

06 Şubat 2015

Ukrayna Ombudsman Ofisi’ne Teknik Ekipman Desteği

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Ofisi’ne Donanım Desteği Projesi kapsamında, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna Ombudsman Ofisi’ne teknik ekipman desteğinde bulunuldu.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Ofisinde, Ukrayna Ombudsmanının 2014 yılı faaliyetleri ve 2015 yılı için stratejik planlara yönelik bir toplantı donör topluluğu ve diplomatik misyon temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirildi.

“Ukrayna Ombudsman Ofisi ile yürütülen işbirliğinden ötürü tüm uluslararası kuruluşlar ve STK temsilcilerine teşekkürlerimi bildirmek istiyorum” sözleriyle açılış konuşmasına başlayan Ukrayna Ombudsmanı Valeriya Lutkovska, Ofisin tüm teknik altyapısını olmak suretiyle Ombudsman görevlerinin etkili bir şekilde ifa edilmesini olanaklı kılan TİKA’ya minnettarlığını dile getirdi. Ukrayna Ombudsmanı Lutkovska, yeni Ombudsman sitesinin geliştirilmesinin TİKA tarafından sağlanan donanım sayesinde mümkün olduğunu vurguladı.

Kırım başta olmak üzere Ukrayna’da gerçekleştirilen belli başlı TİKA projelerine ilişkin bilgi veren TİKA Ukrayna Koordinatörü Bolat ise, en önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu belirterek, insan haklarının savunmasında etkin bir rol oynayan Ombudsman Ofisi ile işbirliğinin geliştirilmesinin çok önemli olduğunu kaydetti.  

Konuşmaların ardından STK’larla işbirliği, ulusal önleme mekanizmasının uygulanması, sosyal-ekonomik ve insani hakların yerine getirilmesi, çocuk haklarının yerine getirilmesi ve ayrım yapmama, kişisel verilerin korunması gibi alanlardan sorumlu olduğu Ombudsman yardımcıları, anılan alanlarda yürütülen faaliyetleri hakkında sunumları yaptı. 

Son iki sene içerisinde Ukrayna Ombudsmanı yetkileri büyük bir derecede genişletildi. Bu bağlamda Ukrayna Ombudsmanı, 4 Kasım 2012 tarihinden itibaren İşkenceye Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne Ek İhtiyari Protokol uyarınca ulusal önleme mekanizmasına ilişkin görevleri üstlendi. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe giren “Kişisel Verilerin Korunması Kurumsal Sisteminin Geliştirilmesine İlişkin Bazı Yasama İşlemlerinde Değişiklik Yapılması Hakkında” Ukrayna Kanununu gereğince kişisel verilerin korunmasından sorumlu tutularak, kamu bilgilerine erişim hakkının sağlanması konusunda aktif bir şekilde faaliyet göstermeye başladı.

Yukarıda mezkur görevlerin başarılı bir şekilde ifa edilmesini teminen, ayrıca işgal edilen Kırım ve çatışmaların devam ettiği Donetsk ve Lugansk bölgelerinde insan haklarının korunmasına katkıda bulunulması amacıyla, Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Ofisinin Donanımı projesi kapsamında TİKA tarafından sunucu, bilgisayar, yazıcı, tarayıcı, fotoğraf makinesi gibi teknik ekipman ve yazılım temin edildi.  

Sonraki Haber

Mesleki Eğitim Programlarına TİKA Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),   JICA ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Sürdürebilir Gelişimi konulu proje kapsamında, Yemen ve Fas’dan gelen 13 teknik uzmana yönelik eğitim programı düzenlendi. TİKA,...