Haberler

06 Şubat 2015

Mesleki Eğitim Programlarına TİKA Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA),   JICA ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Sürdürebilir Gelişimi konulu proje kapsamında, Yemen ve Fas’dan gelen 13 teknik uzmana yönelik eğitim programı düzenlendi.

TİKA, JICA ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye’nin su ürünleri yetiştiriciliği alanındaki tecrübelerinin hedef ülkelere aktarılarak söz konusu ülkelerde su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün geliştirilmesi amacıyla, üç sene süre ile eğitim programı düzenlenmesi konusunda mutabakata varılmıştı. Bu kapsamda Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Sürdürebilir Gelişimi konulu eğitim programının ilki uygulamaya konuldu.

Su ürünleri yetiştiriciliği alanının Orta Doğudaki diğer ülkelere de yaygınlaştırılması, bu ülkelerde sektörün ihtiyacına göre eğitim programı hazırlanması kapsamında söz konusu ülkelerden gelen uzmanların Türkiye’de eğitilmesi amacıyla hazırlanan Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Sürdürebilir Gelişimi konulu eğitim programı için Yemen’den 11 ve Fas’dan 2 olmak üzere toplam 13 uzman Ocak ayı süresince başta Antalya olmak üzere Bodrum ve İstanbul’da devam eden programda balık üretim tesislerinde inceleme ve gözlemlerde bulundular. Katılımcılara yönelik aynı zamanda Türkiye’nin tarihi ve turistik yerlerine yönelik gezi ve sosyal programlar tertip edildi.

Sonraki Haber

Kenya’da Sağlık Altyapısının Güçlendirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kenya’daki anne-çocuk sağlığı çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla ülkenin en az gelişmiş yerlerinden biri olan kuzeydoğu bölgesindeki İjara Bölge Hastanesi ile Kadın Sağlık Merkezi arasındaki mesafe için stabilize yol...