Haberler

02 Nisan 2014

Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi ile İşbirliği Artarak Devam Edecek

Ukrayna’da Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı arasında Türk Dili ve Kültürü tanıtımına yönelik birçok projeye zemin teşkil edecek İyi Niyet Protokolü imzalandı.

Ukrayna’nın en köklü üniversi olarak bilinen ve tarihi 19. yüzyıla dayanan Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi ve TİKA Ukrayna Program Koordinatörlüğü arasında Türk Dili ve Kültürü tanıtımına yönelik birçok projeye zemin teşkil edecek İyi Niyet Protokolü düzenlenen törenle imzalandı. Törene, Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Petro Bekh, TİKA Ukrayna Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ve TİKA yetkilileri katıldı.

Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekh törende yaptığı açıklamada, şu ana kadar Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi’ne TİKA tarafından sağlanan değerli katkılardan dolayı minnettarlığını dile getirerek, TİKA’nın Ukrayna çapında diğer alanlarda yürüttüğü faaliyetleri de hayranlıkla takip ettiklerini kaydetti. Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekh ayrıca, verimli işbirliğinin artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

TİKA Ukrayna Koordinatörü Bolat ise, TİKA’nın faaliyetlerine ve çalışma perspektiflerine değinerek, Türkiye’nin, Ukrayna’nın içinde bulunduğu bu zor dönemde yanında olduğunu vurguladı. TİKA Ukrayna Koordinatörü Bolat, Taras Şevçenko gibi dünyaya mal olmuş birçok sanatçı, ilim ve bilim adamını yetiştirmiş güçlü temellere dayanan böylesi bir ülkenin, modern dünyanın parçası olmak suretiyle bu zor günleri aşacağına yürekten inandığını ifade etti. TİKA Ukrayna Koordinatörü Bolat, imzalanan İyi Niyet Protokolü ile Ukrayna ve Türkiye arasındaki kültürel ve bilimsel işbirliğinin derinleştirilmesini temennilerinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

İmza törenin ardından Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi’ne bağlı Filoloji Enstitüsü ziyaret edildi. Filoloji Enstitüsü Müdürü Grigoriy Semenyuk TİKA’nın desteklerinden dolayı teşekkürlerini dile getirdi. Filoloji Enstitüsü Müdürü Semenyuk, minnettarlıklarını öğrencilerin eğitilmesi ve onlara Türk Dilinin sevdirilmesi şeklinde ifade edeceklerini belirterek, “Öğrencilerimizin bilgi ve başarıları minnettarlığımızın tezahürü olacaktır. Ukrayna’nın önde gelen şair Taras Şevçenko’nun 200. yaş gününü kutlayacağı 2014 yılında işbirliğimize yeni bir ivme kazandırılması sembolik bir anlam taşımaktadır” dedi. Filoloji Enstitüsü Müdürü Semenyuk enstitü kapsamında 32 ayrı dil öğretildiği, ancak sadece TİKA aracılığı ile Türkiye’nin Türk Dili eğitimine kesintisiz ve artarak katkı sağlandığını kaydetti.

TİKA’nın desteğiyle Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi bünyesinde 19 Haziran 2003 tarihinde açılan Türk Enformasyon ve Araştırma Merkezi’nin faaliyetleri o günden bu yana desteklendi. Geçtiğimiz günlerde ise söz konusu işbirliği kapsamında, Filoloji Enstitüsü binasında bulunan Türkçe sınıflarının onarımı yapıldı. Ayrıca Türkoloji Bölümü ve Türk Enformasyon ve Araştırma Merkezi odalarında tadilat ve tefrişat çalışmaları da gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

Tunus'ta Engellilerin İstihdamına Yönelik Üretim Atölyesi Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Tunus’un kırsal ve az gelişmiş bölgelerinden birisi olan Tataouine vilayetinde resmi olarak faaliyet gösteren Tataouine Görme Engelliler Bölge Birliği ile işbirliği yaparak engelli ailelere yönelik bir üretim atölyesi kurdu....