Haberler

03 Nisan 2014

Tunus'ta Engellilerin İstihdamına Yönelik Üretim Atölyesi Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Tunus’un kırsal ve az gelişmiş bölgelerinden birisi olan Tataouine vilayetinde resmi olarak faaliyet gösteren Tataouine Görme Engelliler Bölge Birliği ile işbirliği yaparak engelli ailelere yönelik bir üretim atölyesi kurdu.

TİKA Tunus’ta engellilere yönelik proje ve faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda engellilerin istihdamına yönelik TİKA tarafından kurulumu gerçekleştirilen temizlik maddeleri üretim atölyesi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, Tataouine Vilayet Valisi Saber Elmednini, Türkiye Tunus Büyükelçisi Ömer Gücük, Tunus Görme Engeliler Birliği Federasyonu Başkanı ve aynı zamanda Tunus Engeliler Konfederasyonu Genel Sekreteri Atia Ben Said, Tataouine Görme Engelliler Bölge Birliği Başkanı ve üyeleri, TİKA Tunus Koordinatörü Musa Gürbüz, Büyükelçilik yetkilileri ile atölyede istihdam edilecek engelli kadınların aileleri katıldı.

Törende yaptığı açıklamada atölyenin kurulumu için TİKA’ya ve Türk halkına teşekkür eden Tataouine Vilayet Valisi Elmednini, işsizliğin en temel sorunların başında geldiği Tataouine’de engelli ailelerin istihdamına yönelik uygulanan bu projenin kendileri için ayrıca hususi bir anlam taşıdığını vurguladı. TİKA tarafından gerçekleştirilen projeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Tataouine Vilayet Valisi Elmednini, atölyede üretilecek temizlik maddeleri ve gereçlerinin başta valilik ve okullar olmak üzere beldedeki diğer kamu kurumlarının temizlik malzemesi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla satın alınacağını belirtti.

TİKA Tunus Koordinatörü Gürbüz ise, daha önce de kalkınmayı desteklemek ve istihdam sağlamak amacıyla TİKA olarak tekstil ve hurma işleme atölyeleri kurduklarını söyledi. TİKA Tunus Koordinatörü Gürbüz, bu kez engelli ailelerin istihdamına yönelik kurulan söz konusu atölye ile Tunus’un az gelişmiş bölgelerinde işsizliğin azaltılmasına ve engelli ailelere yönelik istihdam ortamının oluşturulmasına yönelik önemli bir katkı sağlamış olduklarını ifade etti. TİKA Tunus Koordinatörü Gürbüz TİKA tarafından engellilerin desteklenmesi ve sosyal hayata katılımlarının kolaylaştırılması amacıyla Tataouine Engelliler Bölge Birliği’nin talebi doğrultusunda bir adet engelli servis ve hizmet aracı temin edilmesi için çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

Tunus’ta 2012 yılında idari ve sivil alt yapıların desteklenmesi ile başlayan TİKA projeleri, sosyal, kültürel ve eğitsel alt yapıların desteklenmesi, üretim sektörlerini geliştirmeye yönelik teknik donanım desteği ve kapasite artırım projeleri, çevre, emniyet, sağlık, turizm ve tarım alanları başta olmak üzere mesleki eğitim ve teknik işbirliği programları ile çeşitlenerek devam ediyor.

Sonraki Haber

Eğitimlerini Tamamlayan Moldovalı Doktorlara Sertifikaları Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde iki haftalık eğitimlerini tamamlayan 10 Kadın Doğum Uzmanına sertifikaları verildi. TİKA faaliyet gösterdiği ülkelerin sağlık...