Haberler

08 Aralık 2016

Ukrayna’da Yeraltı Servetleri Sergi Salonuna Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna Bilimler Akademisine bağlı Ulusal Bilimsel Doğa Müzesinde bulunan Ukrayna’nın Yeraltı Servetleri Sergi salonuna tadilat ve donanım desteği sağlandı.

TİKA, Ukrayna Bilimler Akademisine bağlı Ulusal Bilimsel Doğa Müzesinde bulunan ve 2013 yılında yaşanan elim bir yangın sonucunda tahrip olan “Ukrayna’nın Yeraltı Servetleri” Sergi Salonunun tadilatı ve tefrişatını yaparak değerli yeraltı numunelerinin gelecek nesillere aktarılmasına önemli bir rol oynadı. Modernize edilen salon Ukrayna’daki en seçkin müzecilik merkezlerinden biri haline getirildi. Yenilenmiş salonun resmi açılışı TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Dr. Mahmut Çevik tarafından yapıldı.

Açılış konuşmasında Müze Müdürü İgor Yemelyanov, “Ukrayna’nın Yeraltı Servetleri Sergi Salonunun” yeniden hayat bulmasını sağlayan TİKA’ya minnettarlığını bildirerek, salonun yangından sonraki halini gösteren fotoğrafları paylaştı. Konuşmasında, Müzenin numune, resim seçimi konusunda ve yürütülen çalışmalara bilimsel destek sağladığının altını çizen Yemelyanov, projenin gerçekleştirilmesinde değerli yardımları için TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

TİKA adına TİKA BADA Dairesi Başkanı Mahmut Çevik ise yaptığı konuşmada “Faaliyet yürüttüğümüz 50’yi aşkın ülke içerisinde, müze alanında bu proje bir ilki temsil etmektedir. Bu vesileyle, koordinatörümüze ve büyükelçiliğimize verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Balkanlarda ve Doğu Avrupa’da, özellikle de Ukrayna’da eğitim ve sağlık alanında yüzlerce projemiz var. Göstermiş oldukları işbirliğinden ötürü Ukrayna devletine de ayrıca teşekkür ediyoruz. Avrupa’nın önemli bir doğa müzesi, enkaz halinden yeni müzeye dönüştürüldü” ifadelerini kullandı. Dr. Çevik ayrıca, projenin bilimsel açıdan öneminin yanı sıra, kültürel olarak da anlam taşıdığının altını çizdi.   

Müzeciliğin klasik prensiplerine göre 1996 yılında kurulan Ukrayna Bilimler Akademisine bağlı Ulusal Bilimsel Doğa Müzesi, Kiev merkezinde tarihi bir binada bulunmakta. Avrupa’nın en büyük doğa müzecilik merkezlerinden biri olan Ulusal Bilimsel Doğa Müzesi bünyesinde Jeoloji, Paleontoloji, Zooloji ve Botanik Bölümleri faaliyet göstermekte olup, 8 bin metre karelik alanda 30.000’den fazla numune sergileniyor. 

2013 yılında yaşanan bir elektrik arızası neticesinde Ukrayna yeraltı servetlerinin sergilendiği salon hasara uğradı, sergilenen parçalar ve vitrinler imha edildi. TİKA tarafından hayata geçirilen proje kapsamında enkaz halindeki salon tamamen yenilendi. Yapılan çalışmalar neticesinde Ukrayna’nın bilimsel servetinin ve özellikle çatışmaların devam ettiği Donbass Bölgesinden Kiev’e getirilen benzersiz değerli maden örneklerinin korunmasına katkı sağlandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gürcistan'daki Köylere Yol Onarımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Gürcistan’ın Ajara bölgesindeki Şuakhevi ilçesine bağlı Darçidzeebi, Matskvalta ve Karapeti köylerinin yollarının onarımı gerçekleştirildi. Ajara bölgesinde bulunan toplam 200 hanelik Darçidzeebi, Matskvalta ve Karapeti köylerinin kötü durumdaki...