Haberler

09 Aralık 2016

TİKA’dan Gürcistan'daki Köylere Yol Onarımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Gürcistan’ın Ajara bölgesindeki Şuakhevi ilçesine bağlı Darçidzeebi, Matskvalta ve Karapeti köylerinin yollarının onarımı gerçekleştirildi.

Ajara bölgesinde bulunan toplam 200 hanelik Darçidzeebi, Matskvalta ve Karapeti köylerinin kötü durumdaki yollarının 2 ay önce başlayan onarım çalışması sona erdi. Onarım projesi kapsamında, Darçidzeebi köyündeki 2,5 kilometrelik ve Matskvalta ile Karapeti arasındaki 5 kilometrelik bağlantı yolu yenilendi.

Söz konusu yollara drenaj hendekleri de yapıldı. TİKA, yaklaşık 10 ay önce de Şuakhevi'ye bağlı Goginauri ve Kviahidzeebi köylerini ilçe merkezine bağlayan 5,5 kilometre uzunluğundaki yolu da tamir etmişti. TİKA tarafından anılan bölgeye gerçekleştirilen projeyle yöre halkının  merkezle olan bağlantısı sağlanarak eğitim, sağlık, gıda gibi ihtiyaçlarını çok rahatlıkla karşılayabilmelerine imkan tanındı.

Şubani-Darçidzeebi ile Matskvalta-Karapeti Köy Yolları Yapımı Projesi ile anılan köylerde yaşayan bine yakın kişiye fayda sağlanarak TİKA tarafından bölgede gerçekleştirdiği diğer girişimlerle beraber değerlendirildiğinde söz konusu projenin bölgedeki göç oranın azaltılmasında da önemli rol oynayabileceği düşünülüyor.

Sonraki Haber

Tarihi El Yapımı Kağıt Sanatı Ankara’da Tanıtıldı

El yapımı kâğıt sanatının usta isimlerinden Özbek sanatçı Zafir Muhtorov, TİKA’nın katkılarıyla geldiği Türkiye’de unutulmaya yüz tutmuş kağıt sanatının tarihini ve inceliklerini katıldığı fuar ve atölye çalışmaları aracılığıyla sanatseverlerle paylaştı. Özbekistan ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...