Haberler

03 Temmuz 2017

Ukrayna’da 602 Nolu Anaokuluna Tadilat Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ukrayna’nın başkenti Kiev’in en kalabalık semtlerinden biri olan Obolon’da faaliyet gösteren Kiev Obolon Semti 602 No’lu Anaokuluna tadilat desteğinde bulundu.

TİKA, Ukrayna’nın eğitim sektöründe gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in en kalabalık semtlerinden biri olan Obolon’da faaliyet gösteren Kiev Obolon Semti 602 No’lu Anaokulunun cephe ısı yalıtımını gerçekleştirdi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen projenin teslim törenine T.C. Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, TİKA Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Tolga Keskin, TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Kiev Obolon Devlet İdaresi Başkanı Oleksandr Tsımbulşak, Kiev Şehir Belediyesi Meclis Üyesi Lüdmila Kostenko ve anaokulu öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

Kiev Obolon Devlet İdaresi Başkanı Oleksandr Tsımbulşak törende yaptığı konuşmada, Ukrayna ve Türkiye’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bu projenin uluslararası iş birliği bakımından güzel bir örnek olduğunu söyleyerek, Obolon semti çocuklarına yapılan bu güzel hediye için TİKA’ya minnettarlığını bildirdi. Tsımbulşak ayrıca, ileride TİKA ile işbirliğinin verimli bir şekilde devam edileceğine dair ümidini paylaştı.

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ise, 1997 yılından bu yana TİKA’nın 300’den fazla projeyi hayata geçirdiğini belirterek “Eğitim altyapısına destek projesi kapsamında şimdiye kadar 50 proje gerçekleştirdik. Bugün açılış törenine katıldığımız proje ise, TİKA olarak  Kiev’in Obolon semtinde yaptığımız ikinci projedir. Bundan iki sene önce 590 numaralı anaokulunun tadilatını yaptık” şeklinde konuştu.

Kiev ile sınırlı kalmayarak, Ukrayna’nın tüm bölgelerinde TİKA’nın faaliyetlerini sürdürdüğünü vurgulayan Bolat, “Özellikle yerlerinden edilmiş insanların yaşadığı Melitopol, Zaporoje, Dnipro gibi bölgelerde eğitim projelerine ağırlık veriyoruz. Bununla birlikte Ukrayna genelinde sadece eğitim değil, sağlık başta olmak üzere kurumların kapasite arttırımı gibi birçok alanda projelerimiz bulunuyor” dedi.

TİKA’nın anaokulu ve orta öğrenim okullarının yanı sıra Taras Şevçenko Üniversitesi, Mogilyanska Akademisi, Diplomasi Akademisi, Kamu Yönetimi Akademisi gibi Ukrayna’nın önde gelen yüksek eğitim kurumlarında da önemli projelere imza attığını belirten Bolat, eğitim başta olmak üzere, yeni Ukrayna’nın yeni kurumlarının yeniden yapılandırılmasında hem altyapı hem tecrübe paylaşımı gibi birçok proje uygulandığını dile getirdi.

T.C. Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel törende yaptığı konuşmada “Dostluğumuzun göstergelerinden biri olan TİKA yardımları çerçevesinde bugünkü okul programında gördüğümüz bu iyileşme sayesinde, çocuklar kışın biraz daha rahat edecekler” ifadelerinde bulundu.

Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin çok iyi bir dönemden geçtiğine dikkati çeken Tezel, yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kiev’i ziyaret edeceğini bildirdi. Kiev Şehir Belediyesi Meclis Üyesi Lüdmila Kostenko, Kiev çocuklarının problemlerine duyarsız kalmadığı ve çocuklara eğitim için elverişli ortam oluşturduğu için TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti.

Açılış töreninde, anaokulu öğrencileri dans gösterisi yaptı. Başkent Kiev’in Obolon Semtinde bulunan 602 Numaralı Anaokulu, 140 öğrenci ile eğitim faaliyetlerini yürütüyor. Anaokulunda özel bakıma muhtaç işitme engelli çocuklara da eğitim hizmeti veriliyor.

Sonraki Haber

TİKA Cezayir Ofisi Cezayirli Basın Mensupları İle Buluştu

TİKA Cezayir Program Koordinasyon Ofisi tarafından, Cezayirli medya mensupları ile bir araya gelinerek, TİKA’nın, başta Cezayir olmak üzere dünyadaki faaliyetleri ve yıl dönümü yaklaşmakta olan 15 Temmuz hain darbe girişimi hakkında bilgilendirmede bulunuldu. TİKA Cezayir...