Haberler

29 Eylül 2015

Uganda Devlet Hayvancılık Araştırma ve Damızlık Üretim Merkezi’ne 100 Tonluk Su Deposu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Uganda’da Jinja Bölgesi Devlet Hayvancılık Araştırma ve Damızlık Üretim Merkezi’ne 100 ton kapasiteli su deposu yapıldı.

TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde birçok alanda gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Uganda’da Jinja Bölgesi Devlet Hayvancılık Araştırma ve Damızlık Üretim Merkezi’ne 100 ton kapasiteli su deposu yapıldı.

Söz konusu merkezde hayvancılığın geliştirilmesine yönelik araştırmaların daha sağlıklı yürütülmesi, hayvan besini olarak kullanılan yem bitkilerinin ekimlerinin yapıldığı alanların sulanması ve bölgedeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara içme suyu temini amacıyla 100 tonluk yeni su deposu inşa edildi.

Viktorya Gölü’nden beslenen yaklaşık 36 ton kapasiteli mevcut sulama deposunun yetersiz kalması sonucu baş gösteren su kıtlığının kapasite artışı ile giderilmesi amacıyla TİKA tarafından yeni bir su deposu inşa edildi ve sistem bağlantıları yapılarak var olan dağıtım ve sulama sistemine entegre edildi.

Demir donatılı beton imalatlı su deposunun açılış törenine Türkiye Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp, Uganda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı, Jinja Bölgesi Devlet Hayvancılık Araştırma ve Damızlık Üretim Merkezi yetkilileri, bölgede tarımsal faaliyetlerde bulunan çiftçiler ve bölge halkı ile TİKA yetkilileri katıldı. Yaklaşık iki aydır kullanımda olan su deposunun inşası bölge halkı tarafından memnuniyetle karşılandı.

Bölgedeki tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin desteklenmesi ve kapasite artırımı hususunda yeni bir jeneratör temini, mevcut sistem bağlantılarının yenilenmesi ve dağıtım sisteminin geliştirilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA Makedonya’da Yörük Türklerinin 100 Yıllık Su Sorununu Çözüyor

Doğu Makedonya’nın Ağlar (Plaçkovitsa) dağlarında yer alan etrafı ormanlarla çevrili bölgelerdeki köylerde yaşayan Yörük Türklerinin 100 yıllık su sorununu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında çözülüyor. TİKA, Makedonya’da gerçekleştirdiği projelere...