Haberler

29 Eylül 2015

TİKA Makedonya’da Yörük Türklerinin 100 Yıllık Su Sorununu Çözüyor

Doğu Makedonya’nın Ağlar (Plaçkovitsa) dağlarında yer alan etrafı ormanlarla çevrili bölgelerdeki köylerde yaşayan Yörük Türklerinin 100 yıllık su sorununu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında çözülüyor.

TİKA, Makedonya’da gerçekleştirdiği projelere bir yenisi daha ekledi. Makedonya’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle Doğu Makedonya’nın Ağlar (Plaçkovitsa) dağlarında yer alan etrafı ormanlarla çevrili bölgelerdeki köylerde yaşayan Yörük Türklerinin 100 yıllık su sorunu çözülüyor. Proje kapsamında 50 km uzaklıktan getirilen su tüm evlere dağıtılarak Yörük Türklerinin 100 yıllık su sorununu ortadan kaldırılmış olacak.

14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkan coğrafyası fethinin ardından, Makedonya’nın Doğu bölgelerindeki dağlık kesimlerine Karaman’dan getirilen Yörük Türkmenleri iskân edilmişti. Doğu Makedonya’nın Ağlar (Plaçkovitsa) dağlarında yer alan etrafı ormanlarla çevrili bölgelerdeki köylerde zengin folklorik özellikleri, giyim kuşam tarzları ve kendine özgü yaşam biçimleriyle yaşayan Yörük Türkleri, geçimlerini geleneksel küçükbaş hayvancılık ve tütün ekimi sayesinde sağlıyorlar.  Yörüklerin yaşadıkları köylerde mevcut olan Türkçe isimler ve Anadolu ağızlarına yakın Türkçe konuşmalar, özellikle dikkat çeken hususlar arasında yer alıyor.

Ancak, yıllardan beri mevcut olan başta altyapı olmak üzere, eğitim ve sosyo ekonomik sorunlar, bölge halkının farklı alanlarda daha büyük sıkıntılar yaşamasına sebep oluyor. Sağlık sorunları, üretim darlığı, sosyal sorunlar ve göç bunlardan sadece bazıları arasında yer alıyor. Mevcut olan sorunların giderilmesinde ve bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek sıkıntıların önlenmesi amacıyla TİKA tarafından kırsal ve az gelişmiş bölgelerin kalkınmasına yönelik gerçekleştirilen arıcılık, meyvecilik ve seracılık yetiştiriciliği, eğitime destek ve alt yapı projeleri örnek teşkil ederek, hayati önem taşıyor.

Bu kapsamda TİKA tarafından yürütülen projeyle, Radoviş Belediyesi sınırları içinde yer alan ortalama 1000 Yörük Türkünün yaşadığı, Ali Koç ve Kocali köylerinin su sıkıntısını çözmeye yönelik olarak, Ağlar Dağlar eteklerinde tespit edilen ve yöre halkının Soğuk Su olarak adlandırdığı zengin su kaynağından yaklaşık 50 km uzunluğunda bir su hattı oluşturularak, köydeki evlere ulaştırılacak.

Borularla taşınan suyun bölgeye dağıtılmak üzere toplanacağı yüksek kapasiteli su depoları, modern teknolojiye sahip su klorlama ve arıtma tesislerinin kurulması çalışmaları ise tamamlanmak üzere. Bu çerçevede TİKA tarafından Yörük Türklerine yönelik olarak gerçekleştirilen projenin en kısa zamanda tamamlanarak, soydaşlarımızın 100 yıllık su sorunun çözülmesi hedefleniyor.

Sonraki Haber

Karadağlı Emniyet Mensuplarına Yönelik Eğitim Programları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği projesi kapsamında, Eylül ayı içerisinde Karadağ’ın çeşitli şehirlerinde görevli olan  üst düzey polis heyetine Cinayet Suçu Soruşturma Teknikleri...