Haberler

30 Eylül 2015

Karadağlı Emniyet Mensuplarına Yönelik Eğitim Programları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği projesi kapsamında, Eylül ayı içerisinde Karadağ’ın çeşitli şehirlerinde görevli olan  üst düzey polis heyetine Cinayet Suçu Soruşturma Teknikleri Eğitici Yetiştirme konulu eğitim programı düzenlendi.

TİKA organizasyonuyla gerçekleştirilen proje kapsamında, T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen uzman eğiticiler, Karadağ Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 10 kişilik kursiyer grubuna Cinayet Suçu Soruşturma Teknikleri Eğitici Yetiştirme eğitimi verdi.

Eğitim programının tamamlanmasının ardından Karadağ Emniyet Müdürlüğü’nde düzenlenen sertifika törenine, Karadağ Emniyet Müdür Yardımcısı Vojislav Dragoviç, Karadağ Emniyet Müdürü Başdanışmanı Sead Frlyuçkiç, Karadağ Emniyet Müdürlüğü Dış İlişkiler Sorumlusu Valentin Danay, TİKA Podgoritsa Program Kordinatörü Mustafa Yazıcı ve Karadağ Emniyet yetkilileri katıldı.

Törende konuşan TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Yazici, iki ülke Emniyet teşkilatları arasında gerçekleştirilen ortak işbirliği projelerinin başarıyla devam ettiğini belirterek, bu projeyle 2013 yılından itibaren Karadağ Emniyet Teşkilatına yönelik 12. eğitim programını gerçekleştirdiklerini kaydetti. Teorik ve pratik eğitimlerin yanı sıra Karadağ Emniyeti'nin hizmet altyapısının geliştirilmesi konusunda da projeler gerçekleştirdiklerini ifade eden Yazıcı, Karadağ makamlarının öncelik talepleri doğrultusunda belirlenen alanlardaki eğitim programlarının önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini söyledi. 

Karadağ Emniyet Genel Müdürü Başdanışmanı Frlyuçkiç ise Türkiye Emniyeti ile Karadağ Emniyeti arasındaki işbirliğinin çok güzel bir noktaya geldiğini ve Türk polisinin tecrübelerinin Karadağlı polislere aktarılmasının Karadağ açısından çok önemli olduğunu belirtti. Organizasyonu gerçekleştiren TİKA ile geçmişte önemli birçok proje gerçekleştirdiklerini de kaydeden Frlyuçkiç, tüm desteklerinden dolayı Türk Emniyet Teşkilatına ve TİKA'ya teşekkürlerini sundu.

“Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi“ kapsamında 2015 yılı  içerisinde “Terörizme Yol Açan Radikalleşme Süreci ve Önleme Yöntemleri Kursu”, “Temel Polis Dalgıç Eğitimi Kursu” Türkiye'de,“Cinayet Suçu Soruşturma Teknikleri Eğitici Yetiştirme Kursu”  Karadağ'da verildi. Proje çerçevesinde, eğitim programlarının sonuncusu olan “Cinayet Suçu Olay Yeri İnceleme Kursu'nun“ 2015 yılı Aralık ayında Türkiye'de verilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Vanuatulu Aşçılar, Türk Yemeklerini Öğrendi

Güney Büyük Okyanus'taki ada ülkesi Vanuatu'dan Türkiye'ye gelen turizm eğitimcileri ve şefleri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) öncülüğünde ülkelerine daha fazla turist çekebilmek için Türk mutfağının temel tekniklerini öğrendi. Vanuatu Cumhuriyeti'nin İstanbul Fahri...