Haberler

04 Ekim 2015

Uganda’da Barış Çalışmaları Merkezi’ne Ekipman Desteği

Uganda Makerere Üniversitesi Din ve Barış Çalışmaları Bölümündeki Barış Çalışmaları Merkezi’nin bilişim altyapısının geliştirilmesi kapsamında ihtiyaç duyulan bilişim ekipmanları ve mobilyalar Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından temin edilerek düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

1922 yılında kurulan, lisans ve lisansüstü programlarında toplam 40 bin öğrencinin eğitim gördüğü Doğu Afrika’nın önde gelen ve prestijli üniversitelerinden bir olan Makerere Üniversitesi’nin Din ve Barış Çalışmaları Bölümü bünyesinde faaliyet gösteren Barış Çalışmaları Merkezi, temin edilen ekipman ve malzemelerin gerekli bağlantıları yapılıp kullanıma hazır hale getirildi. Söz konusu ekipman ve malzemeler barış ve çatışmaları önleme alanlarında akademik çalışmalarda bulunan öğrenci ve akademisyenlerin kullanımına sunuldu.  

Makerere Üniversitesi Sanat Fakültesi öğrencilerinin dans gösterileri ile renk kattığı açılış törenine T.C. Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp, Makerere Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Ernest Okello Ogwang, Barış Çalışmaları Merkezi Müdürü ve Koordinatörü, Makerere Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrenceleri, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nden akademik heyet ve TİKA yetkilileri katıldı. Barış Çalışmaları Merkezi Koordinatörü Dr. Helen Nkabala, merkezin bilişim altyapısının yenilenmesi ile Din ve Barış Çalışmaları programının ve Viktorya Gölü çevresindeki bölgeleri kapsayan araştırmaların daha sağlıklı bir şekilde yürütülebileceğini ifade etti. Barış Çalışmaları Merkezi Koordinatörü Dr. Nkabala,   desteklerinden dolayı TİKA ya ve Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

Açılış töreni akabinde TİKA, Makerere Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi işbirliğinde organize edilen ve üniversitenin konferans salonunda gerçekleştirilen Türk ve Ugandalı akademisyenlerin konuşmacı olarak katıldığı Afrika’nın Kalkınmasında Türkiye’nin Katkıları konulu bir panel düzenlendi.

Panele T.C. Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp, Makerere Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. John Ddumba-Ssentamu, Makerere Üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrenceleri, Din ve Barış Çalışmaları Bölümü yetkilileri, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nden Bülent Aras başkanlığındaki akademik heyet ve TİKA yetkilileri katıldı. T.C. Kampala Büyükelçisi Yavuzalp yaptığı açılış konuşmasında ekipman desteği vesilesiyle Makerere Üniversitesi ile tesis edilen işbirliğinin iki ülke arasındaki akademik ilişkileri geliştirme yolunda önemli bir adım olduğunu vurguladı. T.C. Kampala Büyükelçisi Yavuzalp, Afrika’da eğitim alanında Türk Hükümeti’nce yapılan yardımlardan, Türkiye’nin Afrika açılımı çerçevesinde Afrika ile geliştirilen ilişkilerden ve Türkiye’nin Afrika’ya yönelik teknik yardımlarından bahsederek konuşmasını tamamladı.

Makerere Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ddumba-Ssentamu ise temin edilen ekipmanların üniversitedeki öğretim ve araştırma faaliyetlerini geliştireceğini söyledi. Makerere Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ddumba-Ssentamu, Makerere Üniversitesi’nin Afrika’daki akademik gelişmeler ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yürütüldüğü öncü kuruluşlardan biri olmaya çalıştığını belirterek yurt dışındaki saygın üniversitelerle ortak programlar yürüttüğünü ve Türkiye ile de ortaklık kurmaya hazır olduklarını kaydetti.

Türkiye’nin Afrika ve Uganda kalkınma yardımları perspektifleri ile barış inşasına yönelik çalışmaları hakkında Türk ve Ugandalı akademisyenlerin konuşma yaptığı panel, akademik işbirliği ve değişim programları konusunda işbirliği kurma kararı ve katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Etiyopya Ulusal Tiyatrosu'na Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Etiyopya Ulusal Tiyatrosu'na donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Etiyopya’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA Addis Ababa...