Haberler

05 Ekim 2015

TİKA'dan Etiyopya Ulusal Tiyatrosu'na Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Etiyopya Ulusal Tiyatrosu'na donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Etiyopya’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA Addis Ababa Program Koordinatörlüğü tarafından, bu yıl 60. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Etiyopya Ulusal Tiyatrosu'na, çeşitli bölümlerde kullanılmak üzere 3 farklı türde bilgisayar, montaj cihazı ile masa, sandalye ve Etiyopya eyaletlerini simgeleyen özel koltuklar hibe edildi.

TİKA'nın donanım desteği münasebetiyle Başkent Addis Ababa'da bulunan Etiyopya Ulusal Tiyatrosu'nun merkezinde düzenlenen törene Etiyopya Kültür ve Turizm Bakanı Amin Abdulkadir, Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Osman Rıza Yavuzalp, TİKA Etiyopya Koordinatörü İsmail Durhat'ın yanı sıra sanatçılar ve yetkililer katıldı.

Törende konuşan Etiyopya Kültür ve Turizm Bakanı Amin Abdulkadir, "TİKA'nın Etiyopya'nın kalkınmasına yönelik çalışmalar yaptığını biliyoruz ama bu son yapılan yardım bizim için daha önemli çünkü kültürlerin gelişimi öncelikle sanatla sağlanır" dedi.

TİKA Etiyopya Koordinatörü Durhat, ise yaptığı açıklamada, Etiyopya'ya yardımların her alanda devam edeceğini kaydederek, TİKA'nın Etiyopya'da gerçekleştirdiği projeler ile ülkenin gelişmesine katkı sağlamaya çalıştığını ifade etti. Tören verilen resepsiyonla sona erdi.

Sonraki Haber

Lübnan’da Osmanlı Arşivinde Lübnan Konulu Konferansa Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Lübnan Beyrut’ta, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği, Beyrut Yunus Emre Kültür Merkezi, Katolik Saint-Esprit de Kaslik Üniversitesi (USEK) işbirliğinde Osmanlı Arşivinde Lübnan Sergi ve Sempozyumu konulu konferans düzenlendi.   TİKA, ...