Haberler

04 Şubat 2015

Türkmenistanlı Turizmcilerin OTED Alanya 3.Uluslararası Housekeeping Olimpiyatlarına Katılımına Destek

Türkmenistan Turizm Devlet Komitesi’ne bağlı otel çalışanlarından ve Aşkabat Turizm Meslek Lisesi öğrencilerinden oluşan iki yarışma ekibi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle Antalya düzenlenen 3. Uluslararası Housekeeping Olimpiyatları’nda, yarışmadaki başarısıyla Juri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

TİKA ile Türkmenistan Turizm ve Spor Devlet Komitesi arasında Türkmenistanın Avaza Bölgesi’nde Turizmin Geliştirilmesi Projesi’ne yönelik olarak Uygulama Protokolü imzalanmıştı. Protokol kapsamında anılan turizm bölgesinde bulunan otel ve tesislerin ve burada çalışan idari personel, servis elemanları, üst düzey yöneticiler ve yine aynı bölgede bulunan Turizm okulu öğrencilerinin kapasite ve tecrübelerinin artırılmasına yönelik Türkiye ve Türkmenistan’da çeşitli teorik ve pratik eğitimler gerçekleştirilmiş, 2014 yılı sonu itibariyle eğitimlere 1788 kişi katılmıştı.

Söz konusu proje kapsamında TİKA’nın destekleriyle, Türkiye’de ve Türkmenistan’da verilen eğitimler neticesinde yetiştirilen personel ve öğrencilerin elde ettikleri birikimlerinin uluslararası bir alana taşınması amaçlandı. Geçen yıl 25. Antalya Anfaş Otel Ekipmanları Fuarı’na ve 23-24 Ocak 2014 tarihlerinde OTED Alanya Uluslararası 2. Housekeeping Olimpiyatları’na katılan Türkmenistan Turizm Meslek Lisesi öğrencilerinden ve otel çalışanlarından oluşan takımlardan Türkmenistan Turizm Meslek Lisesi takımı 2. olmuştu.

Bu yıl Türkmenistan’ın ikinci defa takım halinde uluslararası düzeyde bir yarışmaya katılması sağlandı. Oted Alanya Uluslararası 3. Housekeeping Olimpiyatları ve Antalya Anfaş Otel Ekipmanları Fuarı adı altında Antalya’da düzenlenen yarışma ve fuara; Türkmenistan’dan Turizm Meslek Lisesi öğrencileri ve otel çalışanlarından seçilen 5’er kişilik 2 takım katıldı.

Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği (HOTED) Alanya Derneği, Adnan Menderes Üniversitesi Didim Meslek Yüksekokulu ve TOLKAR tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen 3. Uluslararası Housekeeping Olimpiyatları, hızlı ve standartlara uygun yatak yapımı, elektrikli süpürge ile hızlı süpürme, mopla hızlı temizleme, mumya adam, basket atma ve havlu katlama olmak üzere altı kategoride gerçekleştirildi.

Türkiye’de ve Türkmenistan’da verilen eğitimleri başarılı bir şekilde uygulayan Türkmenistan Turizm Meslek Lisesi öğrencileri ile Aşkabat’taki otel çalışanlarından oluşan yarışmacı gruplar söz konusu olimpiyat yarışlarını Juri Özel Ödülüyle tamamladı. OTED Alanya Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Hakan Halit Yeni yaptıkları konuşmada, kardeşliği pekiştirdikleri ve yarışmaya renk kattıkları için Türkmenistanlı katılımcılara teşekkür etti. OTED Alanya Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Halit, Türkmenistanlı katılımcıların yarışmaya katılımını sağlayan TİKA ve Türkmenistan Turizm Devlet Komitesine şükranlarını dile getirdi. Yarışmaları başarıyla tamamlayan Türkmen heyeti Türkmenistan’a döndü.

Sonraki Haber

Burkina Faso’da Kadınlara Yönelik Üretim İmkânları Geliştiriliyor

Burkina Faso’nun önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Piakoro Derneği ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde, Réo’ ya bağlı Goumedyr Kasabası’nda yaşayan kadınlara yönelik üretim imkânlarının geliştirilmesi kapsamında 8 adet dizel motor...