Haberler

05 Şubat 2015

Burkina Faso’da Kadınlara Yönelik Üretim İmkânları Geliştiriliyor

Burkina Faso’nun önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Piakoro Derneği ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde, Réo’ ya bağlı Goumedyr Kasabası’nda yaşayan kadınlara yönelik üretim imkânlarının geliştirilmesi kapsamında 8 adet dizel motor ile çalışan değirmen, değirmenlerin ve tahılların depolandığı 8 adet bina düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında, TİKA tarafından Burkina Faso’nun Réo’ ya bağlı  Goumedyr Kasabasında  yaşayan kadınlara yönelik  üretim imkânlarının geliştirilmesi için  Piakoro Derneği ile işbirliğinde içinde değirmenlerin ve ürünlerin  muhafaza edileceği  8 adet binanın yapımı tamamlanarak, donanım desteğinde bulunuldu.

Burkina Faso’nun önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan Piakoro Derneği ile TİKA işbirliğinde, Réo’ ya bağlı Goumedyr Kasabasında yaşayan kadınlara yönelik üretim imkânlarının geliştirilmesi için başlatılan proje kapsamında temin edilen 8 adet dizel motor ile çalışan değirmen ve bu değirmenlerin ve tahılların depolandığı 8 adet binalar yetkililere düzenlenen törenle teslim edildi. Törene, TİKA yetkilileri, Piakoro Derneği Başkanı Madam Ki Marie Jeanne, yerel halk ve yöneticileri katıldı.

Kırsal alanda yaşayan kadınlar, tahıl öğütme işlemini fazlaca fiziksel güç ve zaman harcayarak gerçekleştiriyorlardı. Bu nedenle TİKA tarafından mısır, darı, susam gibi ürünlerin kısa sürede ve yüksek kalite de un haline getirilmesi amacıyla dizel değirmenler temin edildi. Bölgede yaşayan kadınlar, TİKA tarafından temin edilen değirmenlerden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını ve TİKA’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne minnettar olduklarını ifade ettiler.   

Sonraki Haber

Ukrayna Ombudsman Ofisi’ne Teknik Ekipman Desteği

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi Ofisi’ne Donanım Desteği Projesi kapsamında, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna Ombudsman Ofisi’ne teknik ekipman desteğinde bulunuldu. Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Ofisinde, Ukrayna Ombudsmanının 2014...