Haberler

16 Aralık 2016

Türkmenistan ile Çocuk Sağlığı Alanında İşbirliği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Aşkabat Program Koordinatörlüğü, Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF) Türkmenistan Temsilciliği ile Türkmenistan Hükümeti işbirliğinde Türkmenistan’ın çocuk sağlığı alanındaki ülke ihtiyaçları ve stratejisi doğrultusunda başlatılan "Erken Çocuklukta Sağlık ve Gelişim Projesi"nin son etabı Ankara’da gerçekleştirildi.

TİKA Aşkabat Program Koordinatörlüğü ile UNICEF Türkmenistan Temsilciliği arasında imzalanan “Mutabakat Zaptı” ve “Müşterek Ortaklık Belgesi” çerçevesinde,   Ankara Üniversitesi Pediatri ve Sosyal Gelişim Bölümü Başkanı Prof. Dr. İlgi Ertem ve ekibi tarafından yürütülen proje kapsamında 2016 yılının Mart, Haziran ve Kasım aylarında Aşkabat’ta Türkmen uzmanlara üç kez mesleki eğitim verildi.

Pediatri alanında Türk modeli olarak nitelenebilecek eğitimlerin Aşkabat kısmının tamamlanmasıyla birlikte iki Türkmen uzman, Ankara Üniversitesi Pediatri ve Sosyal Gelişim Bölümü’nün eşgüdümünde Ankara’ya geldi. Projenin sürdürülebilirliği açısından Türkmenistan’dan ülkemize davet edilen üst düzey uzmanlar, Azerbaycan ve Kırgızistan’dan gelen yetkililer ile birlikte Ankara Üniversitesi Pediatri ve Sosyal Gelişim Bölümü’nde gerçekleştirilen eğitim programına katıldı. TİKA desteğiyle simultane çeviri yapılan ve interaktif bir formatta ilerleyen 4 günlük eğitim programına katılanlara ayrıca Ankara Üniversitesi Çocuk Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi ile Özel Koru Hastanesinin Yeni Doğan Üniteleri ile Gelişimsel Pediatri Bölümlerinde yerinde uygulamalı eğitim verildi.

Erken Çocuklukta Sağlık ve Gelişim” kapsamında kendi geliştirmekte olduğu Türk modelini Aşkabat’taki eğitim programlarında başarı ile yürüten Ertem,  Ankara’daki eğitimin Azerbaycan ve Kırgızistan’dan gelen katılımcılar ile birlikte oldukça faydalı ve etkin bir şekilde tamamlandığını kaydetti. Çocukların optimal gelişimi için elverişli bir ortam oluşturulması suretiyle gelişimsel sorunların çözümüne erken müdahale ederek katkı sağlamayı hedefleyen sistemin orta ve uzun vadede Türkmenistan'da kalıcı bir strateji oluşturulmasına katkı sağlaması bekleniyor. Bu anlamda, çalışmaların ilerlemesi ve bölge ülkelerine yayılması akabinde Pediatri alanında bir “Türk Modeli”nin ortaya çıkması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Azerbaycan’da E Vize Sistemine Destek

Azerbaycan’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü danışmanlığında hayata geçirilen proje kapsamında kurulan ASAN Hizmet elektronik vize (e-Vize) sistemi tanıtıldı.  TİKA, Azerbaycan gerçekleştirdiği projelere yenilerini...