Haberler

15 Aralık 2015

Türkmenistan Engelliler Birliği Meslek Edindirme Kurslarına Tadilat Ve Donanım Desteği

Türkmenistan’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkmenistan Engelliler Birliği’nin bünyesinde başlatılması planlanan mesleki eğitim kurslarına ekipman ve tadilat desteğinde bulunuldu.

Türkmenistan’da 1998 yılında kurulan ve hayırseverlerin maddi yardımlarıyla faaliyet gösteren Türkmenistan Engelliler Birliği ile TİKA işbirliğinde; engelli çocuklara, gençlere ve ev kadınlarına yönelik meslek edindirme kursları düzenleniyor. Bu kapsamda kursiyerlere gelir elde etme imkânı sağlanması amacıyla yeni bir proje başlatıldı.

2.000’den fazla engellinin kayıt altına alınmış olduğu Türkmenistan Engelliler Birliği ile yürütülen proje kapsamında;  Türkmenistan Engelliler Birliği’nin ofis odaları ve mesleki eğitim kurslarına tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

Proje kapsamında, Türk el sanatlarının tanınmasına katkı sağlamak ve engelli bireyler için gelir sağlayabilecekleri bir alan oluşturmak amacıyla “Dikiş-Nakış”, “Kurdele-Nakış”, “Örgü-Örme”, “Bijuteri–Takı Tasarımı” kursları ile Bilgisayar kursları düzenlenecek. Türkmenistan Engelliler Birliği yetkilileri söz konusu desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ileterek geliştirilen işbirliğinden dolayı memnuniyetlerini ifade ettiler.

Sonraki Haber

Gine Bissaulu Gençler Türkiye'de Okumak İstiyor

Parası olmayanın okuma yazma öğrenemediği dünyanın en fakir ülkelerinden Gine Bissau'da Türkiye'nin inşa ettiği lisede okuyan gençler üniversite eğitimini Türkiye'de alabilmenin hayalini kuruyor. Gine Bissau'nun başkenti Bissau'da yapımı Türkiye tarafından gerçekleştirilen Türkiye-Gine Bissau Dostluk Lisesi'nin...