Haberler

15 Aralık 2015

Gine Bissaulu Gençler Türkiye'de Okumak İstiyor

Parası olmayanın okuma yazma öğrenemediği dünyanın en fakir ülkelerinden Gine Bissau'da Türkiye'nin inşa ettiği lisede okuyan gençler üniversite eğitimini Türkiye'de alabilmenin hayalini kuruyor.

Gine Bissau'nun başkenti Bissau'da yapımı Türkiye tarafından gerçekleştirilen Türkiye-Gine Bissau Dostluk Lisesi'nin öğrencileri kardeş ülke gördükleri Türkiye'nin desteklerinin devam etmesini istiyor.

Dostluk Lisesi'nin Müdürü Quecuta Cassama, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yardım ve desteklerinden dolayı Türkiye Devleti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına minnettar olduklarını söyledi.

Yaklaşık 2 milyonluk nüfusuyla Gine Bissau'nun Batı Afrika'daki en küçük ülke olduğunu belirten Cassama, eski Portekiz sömürgesi olan halkın fakirlikle mücadele ettiğini dile getirdi.

Okulumuza ilgi çok yoğun"Cassama, ülkede okuma yazma oranının çok düşük kaldığını, insanların kazandıkları günlük ücretlerle karınlarını zor doyurabildiklerini bu nedenle bazı çocukların hiç okula gidemediklerini ifade etti. Cassama, bazı öğrencilerin ise lisede 1 yıl okuduktan sonra ara verip çalıştıklarını ve biriktirdikleri parayla sonraki sınıfı okuyabildiklerini anlattı.

Türkiye'nin, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) eliyle yaptırdığı lisedeki öğrenci sayısına ilişkin bilgi veren Cassama, "Okulumuza ilgi çok yoğun. Biz de bu nedenle çözümü günde üç periyot halinde ders yapmakta bulduk. Sabah, öğle ve akşam üzeri yapılan derslerde öğrencilerimize eğitim veriyoruz. 2 bin 286 öğrencimiz var" diye konuştu.

Gençlerin tek isteği okuyabilmek

Lisede öğrenim gören öğrencilerin en başarılılarından biri olan Artemio Quintino Gomes, liseyi bitirdikten sonra üniversiteye devam etmek istediğini ancak maddi imkansızlıkların buna izin vermeyeceğini anlattı.

Türkiye'nin açtığı okul sayesinde liseyi okuma fırsatına kavuştuğunu fakat geleceği için endişe duyduğunu kaydeden Gomes, "Eğer burada kalırsak üniversiteye devam edemeyeceğiz çünkü ailelerimizin parası yok. Türkiye'nin üniversitede okumak isteyen başarılı öğrencilere burs verdiğini biliyoruz. Biz de yükseköğrenime devam edip, ülkemizin kalkınmasına ve gelişmesine destek vermek istiyoruz fakat bunu tek başımıza yapamayız. Türkiye'nin desteğine ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Okul birincilerinden Antonio Blaksan da üniversite eğitimine devam etmeyi çok istediğini belirterek, "Türkiye bizim lisede okumamızı sağladı ve eğer en azından okulumuzun en başarılı öğrencilerine öğrenim bursu vererek Türkiye'de okuma fırsatı tanırlarsa bizler de birer meslek sahibi olup ülkemize hizmet verebiliriz" dedi.

Dışişleri Bakanlığının resmi verilerine göre, Türkiye 2012-2013 öğretim yılında Gine Bissaulu öğrencilere 13'ü lisans, biri yüksek lisans bursu olmak üzere toplam 14 yükseköğrenim bursu, 2013-2014 öğrenim yılında ise 5 lisans bursu tahsis etti.

KAYNAK: AA

Sonraki Haber

Arnavutluk’ta Yetimlere Okul Malzemesi Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk’un farklı şehirlerinde yaşayan, 1000 yetime, eğitim teşviği ve desteği kapsamında 5. Yetim Buluşmasında okul malzemesi desteğinde bulunuldu.   Arnavutluk’ta farklı sektörlede önemli projelere imza atan TİKA,...