Haberler

13 Haziran 2014

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ile İşbirliği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, işbirliğinde gerçekleştirilen Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ile İşbirliği Projesi devam ediyor.

Genç bir eğitim kurumu olan, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, ülkenin diplomatlarını yetiştirmek amacıyla 2007-2008 eğitim-öğretim yılında faaliyetlerine başladı. Bu yıl ikinci mezunlarını veren söz konusu Enstitü, diplomatik kadroların hazırlanması hususunda büyük önem arz ediyor. Bu çerçevede Türkmenistan Dışişleri Bakanlığında çalışan genç diplomatların üçte biri Enstitü mezunlarından oluşuyor.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ve TİKA arasında 2011 yılında başlayan görüşmeler neticesinde Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ile İşbirliği Projesi’nin hayata geçirilmesi kararlaştırıldı. Gerçekleştirilecek programlarla, Türkmenistan’ın diplomatik personellerinin yetiştirilmesine katkı sağlanması ve Türkmenistan Uluslararası İlişkiler Enstitüsü ile Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi başta olmak üzere, Türkiye’deki üniversiteler, kamu kurumları ve düşünce kuruluşları arasında işbirliği ortamlarının oluşturulması hedeflendi.

Gerçekleştirilmekte olan proje çerçevesinde, dünya devletlerinin oluşturduğu uluslararası sistemin siyasi, ekonomik ve hukuki yapısı, işleyişi, tarihi süreci ve uluslararası ilişkiler, Türk dış politikası, devletler hukuku, siyasal tarih, siyaset bilimi, toplum bilimi, ekonomi gibi konularda Türk uzmanlarının ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde ilgili alanlarda görev yapan akademisyenlerin belirli aralıklarla Türkmenistan’a gelerek kısa süreli eğitim seminerleri vermesi öngörüldü. Eğitim dönemlerinde Türkmen öğretim görevlilerinin alanlarıyla ilgili Türkiye’de ders vererek tecrübelerini paylaşmaları ve belirli sayıda öğrencinin Türkiye’de staj görmeleri kararlaştırıldı. Bu kapsamda planlanan faaliyetler çerçevesinde 2013 – 2014 eğitim döneminde tecrübe paylaşımı esasında karşılıklı eğitimler gerçekleştirildi.

18-21 Şubat tarihleri arasında Diplomatlar günü münasebetiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında Türkmenistan’a davet edilen Türk akademisyenler, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Resul Usul, Uluslararası İlişkiler Düşüncesi, Uluslararası İlişkilerin Klasik Yaklaşımları ve Uluslararası Toplumcu Yaklaşım, İnşâcılık ve Postmodern Görüşler konularında, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaya, Uluslararası Hukuk Temelleri ve Esas Konularına Giriş, İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ekrem Tatoğlu ise kültürel ve hukuki politik açıdan yabancılık hissedilen küresel bir iş çerçevesinde başarılı olabilmek İçin gerekli becerileri kazanabilme ve küresel fırsatları daha iyi bir şekilde keşfetme gibi Uluslararası İşletme Yönetimi konularında Enstitü öğrencilerine ders verdi.

Söz konusu projenin Türkiye ayağında ise, uluslararası ilişkiler alanında karşılıklı tecrübe paylaşımı kapsamında 13-19 Nisan 2014 tarihleri arasında Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden 4 akademisyen İstanbul’un farklı üniversitelerinde ders vermek üzere davet edildi.

Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Öğretim Üyeleri Dr. Amangeldi Rahmanov ve Rektör Yardımcısı Baba Sarıyev Marmara Üniversitesi’nde Tarafsız Türkmenistan’ın dış siyasetinin önemli yönleri konusunda, Öğretim Görevlisi Parahat Durdiyev İstanbul Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Hukuk Bilimleri ve Uluslararası Hukuk konusunda ve Öğretim Görevlisi Ruslan Cumayev, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Türkmenistan’ın Enerji Diplomasisi konusunda ders verdi.

Proje kapsamında Türkmenistan’da planlanan eğitimlerin ikincisi de gerçekleştirildi. Eğitimlere, Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı, Prof. Dr. Ali Resul Usul’un başkanlığında 4 kişilik akademisyen heyeti katıldı. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Usul, Diplomasi ve Diplomasi Yaklaşımları konusunda, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi, Prof. Dr. İbrahim Kaya, Çağdaş Uluslararası Özel Hukuk Temelleri ve Uluslararası Ceza Hukuk Temelleri konularında, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Tunalı, Uluslararası Finans Piyasası konusunda, İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Gazetecilik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Özkır, Uluslararası Gazetecilik ve Sosyal Medya ve İnternet Gazeteciliği konularında bilgilendirmede bulundular.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ve Türkiye Aşkabat Büyükelçiliği’nin de destek verdiği projenin, 2014-2015 eğitim öğretim döneminde de devam ettirilmesi planlanıyor. Söz konusu proje kapsamında uluslararası ilişkiler alanında karşılıklı akademik tecrübe paylaşımı kapsamında öğretim üyesi değişimi ve öğrenci stajları da gerçekleştirilecek. Projeyle birlikte Türkiye ve kardeş Türkmenistan, diplomasi alanında birbirini daha yakından tanıma ve işbirliği imkânlarını geliştirme fırsatı elde etmiş olacak.

Sonraki Haber

Gana Su Kaynakları ve İskân Bakanlığı Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Türkiye Su Enstitüsü işbirliğinde Gana Cumhuriyeti Su Kaynakları ve İskân Bakanlığı personelinden oluşan 9 kişilik heyete Su ve Atık Su Arıtımı ve Teknolojileri konularında eğitim verildi. TİKA, su...