Haberler

17 Temmuz 2014

Türkmenistan Avaza Milli Turizm Bölgesinde Gerçekleştirilen İşbaşı Eğitimleri Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Türkmenistan Turizm Devlet Komitesi arasında 29 Şubat 2012 tarihinde imzalanan Türkmenistan’da Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Meslekî Eğitim Programları Düzenlenmesi Projesi Uygulama Protokolü kapsamında uygulamaya konulan Avaza Millî Turizm Bölgesi’nde meslekî eğitim programları 2014 işbaşı eğitimleri tamamlandı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sn. Gurbangulı Berdimuhammedov tarafından Hazar Denizi kıyısında Avaza Turizm Bölgesinin geliştirilmesine yönelik 2007 yılında ilan edilen kalkınma programı kapsamında 23 lüks otel ve kaplıca turizm tesisleri inşa edilmiş ve hizmete sunulmuştu. Temiz suyu ve güneşli havası ile turizme elverişli, yıl geçtikçe otel ve eğlence merkezlerinin sayısının arttığı Turizm Bölgesi’nin geliştirilmesine destek olmak ve turizm alanında nitelikli personellerin yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla, Türkmenistan Turizm Devlet Komitesi ile TİKA arasında, 29 Şubat 2012 tarihinde imzalanan “Türkmenistan’da Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Meslekî Eğitim Programları Düzenlenmesi Projesi Uygulama Protokolü” kapsamında planlanan eğitimlere aynı yıl başlanarak otel idarecileri, öğrenci ve öğretmenler ile otel çalışanlarına işbaşı eğitimleri verildi.

TİKA ile Türkmenistan Turizm Devlet Komitesi işbirliğinde ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkılarıyla 20 Mayıs 2014 tarihinde başlatılan 2014 yılı Avaza eğitim programları başarıyla tamamlanmış olup, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, Türkmenistan Turizm Devlet Komitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Abdurrahman Matniyazov, Avaza Valisi Begdurdy Hıdırov, TİKA Koordinatörü Ali Muslu, Türk öğretmenler ve otel müdürlerinin katılımıyla sertifika töreni düzenlendi.

Eğitim verilen otellerin idarecileri ve turizm sektöründe çalışan kişilerin de hazır bulunduğu törene katılan TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Öztürk yaptığı konuşmada, TİKA tarafından sağlanan bu desteğin kardeş ülke olan Türkmenistan’ın Turizm alanındaki çalışmalarına doğrudan destek olduğunu, Türkmenistan’ın turizm alanında elde edeceği başarılardan Türkiye’nin de gurur duyacağını söyledi. Yapılan eğitimlerin meyvesini vermeye başladığını söyleyen Daire Başkanı Dr. Öztürk, 22-25 Şubat 2014 tarihlerinde düzenlenen Uluslararası 2. Housekeeping Olimpiyatlarına TİKA’nın desteği ile katılan Türkmenistan takımının ikincilik elde etmesini örnek gösterdi. Bu tür başarıların devam edeceğine inandıklarını belirten Dr. Öztürk, bundan sonra da Türkmenistan’ın tanıtımına katkı sağlayan bu tür organizasyonlara destek olmaya devam edeceklerini ifade etti. Verilen eğitimlerde sertifika almaya hak kazananları tebrik eden Dr. Öztürk, işbirliği içerisinde çalışılan Turizm Devlet Komitesi Başkanı ve Avaza Valiliği ile Turizm yetkililerine, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye’den gelen öğretmenlere katkılarından dolayı teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Avaza Valisi Begdurdy Hıdırov ise Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye’nin farklı şehirlerindeki Turizm Meslek Liseleri’nden seçilen ve TİKA tarafından Türkmenistan’da görevlendirilen 16 turizm öğretmeni tarafından verilen işbaşı eğitimlerinin turizmin gelişmesine ve turizm hizmetlerindeki kalitenin arttırılmasına sağladığı etkilerden bahsederek bu konuda TİKA tarafından verilen desteğe minnettar olduklarını dile getirdi. Eğitime katılan her bir çalışanın eğitimler sayesinde elde ettiği becerileri gelen turistlerin hizmetine sunacağını hatırlatan Avaza Valisi Hıdırov, verilecek kaliteli hizmetle bölgedeki turizmin dünya seviyesine çıkacağını umduklarını belirtti. AvazaValisi Hıdırov, eğitimlerin gelecek yılda da devam etmesinin kendileri için önemli olduğunu söyledi.

Eğitim veren öğretmenler adına bir konuşma yapan Mustafa Ünlü ise, eğitim süresi boyunca kendilerine gösterilen ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirerek, böyle bir organizasyonun içinde olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Verilen eğitimlerin Türkmenistan ve Türkiye için hayırlara vesile olmasını temenni eden Ünlü, geçen yıl da kendisinin eğitimlere katıldığını ve verilen eğitimlerin faydasının görüldüğünü ifade etti.

2012 yılında ilk olarak otellerin 338 personeline işbaşı eğitimlerinin verilmesiyle başlatılan eğitim programlarında, 2014 yılında Avaza’da faaliyet gösteren Dayaç, Hazına, Daşoğuz, Arzuv, Kerven, Türkmenbaşı, Kuvvat, Hasıl, Serdar, Kalkınış, Şapak, Bereket, Nebitçi, Berkarar, Deniz, Çarlak, Seyrana, İpek Yolu, Vatançı, Şovhun, Lebap, Balkan, Ahal otelleri olmak üzere toplam 23 otelin mutfak hizmetleri, kat hizmetleri, önbüro hizmetleri, servis hizmetleri alanlarında çalışmakta olan 821 personeline sertifikalar teslim edildi. Ayrıca Aşkabat’ta faaliyet gösteren Ak Altın ve Grand Türkmen Otel çalışanlarına da iki günlük eğitim programına toplam 28 kişi katıldı. Bununla birlikte toplam 849 otel personeline işbaşı eğitimleri verildi.

Devam eden proje kapsamında Turizm Meslek Lisesi öğrencileri ve Türkmenistan Milli Spor ve Turizm Enstitüsü öğrencilerinden oluşan 22 kişilik grup staj yapmak üzere 20 Temmuz -09 Ağustos tarihleri arasında Antalya’ya gönderilecek. Proje kapsamında 2012 yılından itibaren Türkmenistan’da ve Türkiye’de turizmin geliştirilmesine yönelik verilen meslekî eğitimlerde toplam 23 öğretmen, 66 öğrenci, 51 otel idarecisi ve 1.648 otel personeli mesleki alanlarına göre işbaşı eğitimi aldılar. Avaza turizm bölgesinde verilen işbaşı eğitimlerinde toplam 37 Türk öğretmen görev aldı.

Sonraki Haber

Kazakistan'da Türk Yazı Günü Uluslararası Forumuna Destek

Kazakistan’da birçok alanda önemli projelere imza atan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle Kazakistan’ın Başkenti Astana’da düzenlenen Türk Yazı Günü Uluslararası Formu gerçekleştirildi. Kazakistan’da 2014 yılından itibaren her yıl geleneksel olarak kutlanması kararlaştırılan Türk...