Haberler

11 Eylül 2015

Türkmenistan’da Sağlık Alanında İşbirliği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayisi Bakanlığı ile işbirliğinde 2009 yılında başlatılan İnsan Kaynaklarının İyileştirilmesi Projesi devam ediyor.

TİKA, Türkmenistan’a yönelik gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. 2008 – 2010 yılları arasında Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayisi Bakanlığı ile İşbirliğinde gerçekleştirilen İnsan Kaynaklarının İyileştirilmesi Projesi 2014 yılında yeniden başlatılarak 2015 yılında da tüm hızıyla devam ettiriliyor.

Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayisi Bakanlığı’nın Türkmen doktorların Travmatoloji, Nörocerrahi, Omurga ve Kemik cerrahisi, Endoskopi cerrahisi, Onkoloji, Çocuk ve Kadın Hastalıkları, Kardiyoloji, İç hastalıkları Terapisi, Üroloji, dallarında Türkiye’de eğitim almaları ve tecrübe alışverişinde bulunulması talebine istinaden 2014 yılında Türkiye’nin çeşitli hastanelerinde 40 Türkmen doktorunun eğitilmesi ile başlatılan proje kapsamında 2015 yılında 20 Türkmen doktoru için eğitim programları gerçekleştirildi.

Bu kapsamda Ankara’da Kadın Hastalıkları, Yeni doğan bebek (neonatoloji) ve Kadın doğum dallarında iki haftalık bir eğitim programı düzenlendi. Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi ve Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilen eğitim programına Türkmenistan’ın Uluslararası Sağlık Merkezi, Gurbansoltan Ece Anne ve Çocuk Sağlığı İlmi Merkezi ile çeşitli vilayet hastanelerinden 10 Türkmen doktor katıldı.

Eğitim programı bitiminde düzenlenen sertifika töreninde TİKA’ya teşekkürlerini sunan Türkmen doktorlar, eğitim esnasında elde ettikleri yeni bilgi ve becerileri kendi ülkelerinde kullanacaklarını dile getirdiler. Verilen eğitimlerin kendileri için önemli olduğunu ifade eden doktorlar, branşları ile ilgili yeni gelişmelerden haberdar olma imkânını bulduklarını ve eğitim programlarının devam etmesinin iki ülke açısından da faydalı olacağını söylediler.

Son yıllarda sağlık alanında önemli yatırımlar yapılan Türkmenistan’da yeni kurulan hastane ve tedavi merkezlerinde çalışacak uzmanların yetiştirilmesine de önem veriliyor. Bu kapsamda 2 Temmuz 2015 tarihinde Aşkabat’ta modern yeni bir Anne ve Çocuk Sağlığı Araştırma Hastanesi hizmete sunulmuş olup, Türkiye’de eğitim gören doktorların bu hastanede hizmet vermeleri öngörülüyor.

Sonraki Haber

Köstence ve Babadağ’da 4. Sarı Saltık Buluşması Gerçekleştirildi

Dobruca’nın İslam diniyle tanışmasının ve bölge halkının Müslümanlaşmasının öncüsü olan Sarı Saltık Gazi’yi anmak adıyla her yıl düzenlenen etkinliklerin dördüncüsü Köstence ve Sarı Saltık Gazi’nin makamı olan Babadağ’da Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği’nin (UKİD) organizatörlüğünde...