Haberler

11 Eylül 2015

Köstence ve Babadağ’da 4. Sarı Saltık Buluşması Gerçekleştirildi

Dobruca’nın İslam diniyle tanışmasının ve bölge halkının Müslümanlaşmasının öncüsü olan Sarı Saltık Gazi’yi anmak adıyla her yıl düzenlenen etkinliklerin dördüncüsü Köstence ve Sarı Saltık Gazi’nin makamı olan Babadağ’da Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği’nin (UKİD) organizatörlüğünde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Romanya’daki Türk İş Adamları Derneği (TİAD) ve Romanya Demokrat Türk Birliğinin (UDTR) destekleriyle düzenlendi.

Dobruca’nın İslam diniyle tanışmasının ve bölge halkının Müslümanlaşmasının öncüsü olan Sarı Saltık Gazi’yi anmak adıyla her yıl düzenlenen etkinliklerin dördüncüsü Köstence ve Sarı Saltık Gazi’nin makamı olan Babadağ’da gerçekleştirildi. UKİD’in organizatörlüğünde gerçekleşen 4. Sarı Saltık Buluşması bu yıl TİKA, Romanya’daki Türk İş Adamları Derneği (TİAD) ve Romanya Demokrat Türk Birliğinin (UDTR) destekleriyle düzenlendi.

Babadağ’da Belediye Salonunda gerçekleşen açılış oturumunda Babadağ Belediye Başkanı Georgian Caraman, Romanya Müslümanları Müftüsü Murat Yusuf, Tulça Vilayeti Başpiskoposu Dr. Visorian Baltat, TİAD Başkanı Murat Demiray, TİKA Bükreş PKO Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan ve Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş selamlama konuşmalarında Dobruca bölgesinde yüzyıllardır süregelen çok dinli ve kültürlü yaşamın önemini vurguladılar. Konuşmalarda bölgenin bu özelliğinin temel harcının Sarı Saltık Gazi tarafından atıldığı belirtildi.

Açılış oturumunun ardından gerçekleşen akademik oturumda, Şefik Kantar tarafından kaleme alınan ve Gülten Abdula-Nazare tarafından Rumenceye tercüme edilen Sarı Saltuk kitabının tanıtımı gerçekleşti. Oturuma Prof. Dr. Musa Taşdelen, Prof. Dr Sılvıu Lupaşcu, Dr. Adi Secară Halibey, Dr. Cristian Căldăraru ve Dr. George Enache de katılarak Sarı Saltık Gazi’nin ve bölgedeki Müslüman varlığının Romanya için önemini değerlendiren tebliğlerini sundular. Programa katılanlara kitabın dağıtılmasının ardından kitabın basımında ve 4. Sarı Saltık Buluşmasının hazırlanmasında emeği geçen kişilere UKİD tarafından hazırlanan teşekkür plaketleri takdim edildi.

Programın öğleden sonraki bölümünde Gazi Ali Paşa Camiinde çocuklara hediyelerin takdim edilmesi, Sarı Saltık Baba türbesinin ziyareti ve Koyun Baba türbesinde lokma dağıtımının ardından, Türkiye’den gelen heyette yer alan ozanlar tekke müziğinin nadide örneklerini icra ettiler.

Sonraki Haber

Sırbistan Zvezdara Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği’ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sırbistan Zvezdara Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği’ne donanım desteğinde bulunuldu. TİKA’nın Sırbistan’da sağlık sektörünün geliştirilmesi ve desteklenmesine yönelik çalışmaları devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından başkent Belgrad’da bulunan...