Haberler

11 Nisan 2015

Türkmenistan’da Sağlık Alanında Eğitim ve İşbirliği Programı Başlıyor

Ankara’da düzenlenen Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türkmen-Türk Komisyonu V. Dönem Toplantısı Protokolü ile sağlık alanında belirlenen işbirliği konuları çerçevesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan bir heyet, 2015-2017 yılları arasındaki dönem için eğitim programının oluşturulmasını teminen Aşkabat’ta Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayisi Bakanlığı yetkilileri ile temaslarda bulunarak şehir hastanelerine inceleme ziyareti gerçekleştirdi.

TİKA, 2008 yılından bu yana Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayisi Bakanlığı ile işbirliğinde Türkiye’nin sağlık alanındaki tecrübesinin Türkmenistan’a aktarılmasını teminen gerçekleştirilmekte olan “Sağlık Alanında İnsan Kaynaklarının İyileştirilmesi Projesi” kapsamında Sağlık Bakanlığı ile işbirliğinde uzun vadeli eğitim programı hazırlık çalışmaları başlatıldı. Söz konusu proje ile Türkmenistan’daki faaliyetlerin planlı olarak yürütülmesi hedeflendi. 2015-2017 dönemini kapsayacak şekilde eğitim programının hazırlık çalışmaları kapsamında 30 Mart – 01 Nisan 2015 tarihleri arasında Ankara Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi, Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi ve Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi yetkililerinden oluşan bir heyet tarafından Türkmenistan’a bir inceleme ziyareti gerçekleştirildi.

Heyet inceleme ziyareti esnasında ilk olarak Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayisi Bakanı Nurmuhammet Annanepesov tarafından kabul edildi. Akabinde Bakanlığın Tedavi Müdürlüğü, Onkoloji hastanesi, Ene Mehri Anne ve Çocuk Sağlığı hastanesi, Acil Servis Merkezi ve Kardioloji İlmi-Klinik Merkezi hastanesi yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştirildi. Yapılan görüşmelerde Türkmenistan yetkililerince Türkiye’nin sağlık sektöründeki gelişmelerden haberdar oldukları dile getirilmiş ve Türkmenistan ile Türkiye’nin çeşitli tıp dallarında işbirliği yapabileceği ifade edildi.

Türk ve Türkmen uzmanların karşılıklı fikir alışverişleri neticesinde üç yıl boyunca organize edilmesi planlanan eğitimlerin konu başlıkları, süre ve yerleri tespit edildi. Söz konusu eğitim programının hayata geçirilmesi ile Türkmen uzmanlarının tıp sektörünün çeşitli alanlarında Türkiye ve Türkmenistan tıp merkezlerinde eğitim almaları sağlanarak teşhis ve tedavide modern yöntemlerin uygulanması ve yeni teknolojilerin kullanımı konusunda tecrübe edinmeleri, Türk uzmanların da Türkmenistan’ın sağlık alanında elde ettiği tecrübelerden istifade etmeleri amaçlanıyor. 

Sonraki Haber

Mozambik İle İşbirliği Artarak Devam Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Dışişleri Bakanlığı  Mozambik Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye gelen Mozambik Milli Eğitim Bakanlığı ile yakın çalışmalarda bulunan Eğitim Geliştirme Akademik Topluluğu-CADE adlı sivil toplum kuruluşu yetkililerini ve Mozambik Bilim ve...