Haberler

12 Nisan 2015

Mozambik İle İşbirliği Artarak Devam Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Dışişleri Bakanlığı  Mozambik Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye gelen Mozambik Milli Eğitim Bakanlığı ile yakın çalışmalarda bulunan Eğitim Geliştirme Akademik Topluluğu-CADE adlı sivil toplum kuruluşu yetkililerini ve Mozambik Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı özerk kuruluş Ulusal Araştırma Fonu-FNI yetkililerini Türkiye’de ağırladı.

TİKA ile Dışişleri Bakanlığı işbirliğinde ülkemizde misafir edilen CADE Başkanı dâhil 4 kişilik heyetin eğitim programı TİKA tarafından organize edildi.CADE Mozambik’te ilkokuldan, üniversitelerin eğitim şartlarının iyileştirilmesine kadar geniş bir alanda faaliyet gösteriyor. Afrika’nın en önemli eğitim fuarı CADE tarafından organize ediliyor. Heyet ziyaret ettikleri Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, mesleki ve teknik liseler ile Gazi Üniversitesi’ndeki eğitim ve donanımdan etkilendiğini ifade etti. Gazi Üniversitesi ile Mozambik’in en büyük üniversitesinin kardeş üniversite olması, karşılıklı bilgi alışverişi, eğitim laboratuvarı kurulması gibi iki ülke üniversitesinin karşılıklı işbirliğini geliştirmesini ve iki ülkenin dillerinin öğrenilmesi olanaklarının artırılması planlanıyor.

TİKA ile Türkiye Maputo Büyükelçiliği işbirliğinde Türkiye’de misafir edilen Mozambik Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı özerk kuruluş Ulusal Araştırma Fonu’ndan 4 kişilik heyetin TÜBİTAK ile işbirliğini geliştirmesi programı da TİKA tarafından organize edildi. Heyetin Ankara’da TÜBİTAK’ın Gebze Kocaeli yerleşkesinde yer alan Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Ulusal Meteroloji Merkezi (UME) Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ile Marmara Teknokent’i (MARTEK) ziyareti ile yetkililer ile bilgi alışverişi sağlandı. TÜBİTAK’ın birçok laboratuvarı ziyaret edilerek “Bor Mobil” incelendi. Heyetin Türkiye ile özellikle bilimsel araştırma alanında bursların desteklenmesi ve karşılıklı ziyaretlerin artırılarak, işbirliğinin geliştirilmesi yönünde kararlılığı vurgulandı.

 

Sonraki Haber

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bilge Kağan Karayolu'yla Orhun Kitabelerini Ziyaret Etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moğolistan'da Orhun Kitabeleri'ni ziyaretinde, "Orhun, Bilge Kağan ve Kül Tigin yazıtlarına baktığımız zaman aslında onlar bize rehber oluyor, rehber olması gerekiyor, bize ışık tutuyor" dedi. Resmi temaslarda bulunmak için Moğolistan'a gelen...