Haberler

14 Nisan 2014

Türkiye'nin Resmi Kalkınma Yardımları Arttı

Türkiye OECD tarafından açıklanan 2013 yılı öncül kalkınma yardımları verilerine göre bir önceki yıla göre yardımlarını % 29.7 arttırarak 3.276 milyar dolara ulaştırdı.

Bu rakamla Türkiye yardım artış oranları açısından OECD üyeleri arasında Japonya’nın ardından ikinci sırada yer aldı. Öte yandan OECD bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kalkınma Yardımları Komitesi(DAC) üyelerinin 2013 yılında yapmış oldukları toplam Resmi Kalkınma Yardımı (RKY) miktarı ise 134,8 milyar dolara ulaştı.

En yüksek yardımı 31.545 milyar dolarla ABD yaparken ABD’yi, İngiltere, Almanya ve Japonya takip etti. Bununla birlikte Gayri Safi Millî Hasıla ile karşılaştırıldığında Resmi Kalkınma Yardım miktarı DAC üyeleri için ortalama % 0.3 olurken yalnızca 5 ülke (Norveç, İsveç, Lüksemburg, Danimarka, İngiltere) BM tarafından belirlenen % 0.7 oranını aştı. Türkiye ise % 0,42 DAC ortalamasının üzerine çıkarak anılan hedefe biraz daha yaklaştı.

Sonraki Haber

Tacikistanlı Kadın Doğum Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde, Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Duşanbe 3 Nolu Doğumhane Müdürlüğünde çalışan 4 kadın-doğum uzmanı ve 1 anestezi uzmanından oluşan heyete Ankara’da eğitim programı düzenlendi. TİKA ve Sağlık...