Haberler

14 Nisan 2021

Türkiye Turizm Tecrübesini Özbekistan’a Aktarıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Turizm Eğitim Programı’nın (TUREP) giriş modülü niteliğindeki “Turizm Eğitiminde Güncel Yaklaşımlar” eğitimi Özbekistan’da 130 turizm uzmanının katılımıyla gerçekleştirildi.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi ve İpekyolu Üniversitesi işbirliğinde Semerkant şehrinde çevrimiçi ve yüz yüze gerçekleştirilen eğitime Özbekistanlı meslek öğretmeni, öğretim görevlisi ve yönetici kadrolarından 130 turizm uzmanı katılım sağladı.

Dünyanın önde gelen turizm ülkelerinde ve Türkiye’de uygulanan güncel turizm eğitim modellerine ilişkin bilgi paylaşımının gerçekleştirildiği eğitimlerde Türkiye’deki turizm otelcilik okullarının işleyişi ve “Türk İşbaşı Eğitim Modeli”, alternatif turizm çeşitleri, güvenli turizm kapsamında Covid-19’a karşı alınması gereken tedbirler, turizm eğitiminde uzaktan eğitim uygulamaları, konaklama ve seyahat hizmetleri gibi konulara da yer verildi.

Kapanış töreninde söz alan Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi Eğitim Daire Başkanı Shuxrat Isaqulov, oldukça verimli geçen eğitimler için TİKA’ya ve eğitici heyete teşekkür ederek, gelecekte gerçekleştirilmesi planlanan turizm eğitimleri için de istekli olduklarını dile getirdi.

Törenin bir diğer konuşmacısı İpekyolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Juliboy Eltazarov, Türk-Özbek kardeşliğinin tarihi köklerine atıfta bulunarak Buhara Cumhuriyetinin Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesine destek olmak amacıyla 11 milyon altın gönderdiğini, bugün ise Türkiye’nin TİKA vasıtasıyla Özbekistan’a her alanda destek olduğunu söyledi. TİKA’ya ve Türkiye’ye güvendiklerini belirten Eltazarov, Türk-Özbek işbirliğinin her alanda artarak devam etmesini temenni ederek Türk heyete teşekkürlerini iletti.

Son olarak söz alan Eğitim Ekip Sorumlusu Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ersümer Eren ise eğitimler boyunca gösterilen ilgiye teşekkür ederek Özbekistanlı uzmanlara gerek Özbekistan’da gerek Türkiye’de destek vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Türk eğitmenler ayrıca Taşkent yakınlarındaki Bostanlık Turizm Meslek Okulunu ziyaret ederek okul yöneticileriyle bir araya geldi.

Gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde Bustanlık Turizm Meslek Okulu ve Antalya Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin kardeş okul olması ve iki okul arasında öğrenci değişim uygulamalarının hayata geçirilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Programın uygulama ağırlıklı ikinci aşaması olan eğitici eğitimlerinin yaz döneminde Antalya’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Üniversitesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesindeki 3 dersliğe teknik eğitim ekipmanları temin edildi. Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesinde derslikler için...