Haberler

15 Nisan 2021

TİKA'dan Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Üniversitesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesindeki 3 dersliğe teknik eğitim ekipmanları temin edildi.

Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesinde derslikler için açılış töreni düzenlendi. Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Eğitim Müşaviri Ali Eyyüpkoca, Kültür ve Tanıtma Müşaviri Alparslan Akıncı ile TİKA Taşkent Program Koordinatörü Cemalettin Tüney tören öncesinde Üniversite Rektörü Şuhrat Siraceddinov ile bir araya gelerek taraflar arasındaki iş birliğini ele aldı. Görüşmede Siracedinov, büyük bir millet ve ülke olan Türkiye’nin Büyükelçisi'ni üniversitede ağırlamanın kendileri için şeref olduğunu söyledi. Sireceddinov, Özbekistan-Türkiye ilişkilerinde önemli bir rol oynayan Nevai’nin adını taşıyan üniversitedeki dersliklere TİKA tarafından sağlanan desteğin kendileri için önemli olduğunu ve bunun ikili ilişkilerin üst düzeye çıkarılmasına katkı sağlayacağını vurguladı. Üniversite öğrenci ve öğretim görevlileri arasında Türk diline büyük bir ilginin bulunduğuna dikkati çeken Siraceddinov, Türk öğretmenlerin Türk dili eğitimi verdiği üniversitede çok sayıda öğrencinin Türkçe öğrendiğini aktardı. Rektör Siraceddinov, şunları söyledi: "Türkiye’de Ali Şir Nevai Merkezinin kurulmasının zamanı geldi diye düşünüyoruz. Türk dili konuşan ülkelerin de aralarında bulunduğu birçok ülkede Nevai Merkezleri açtık. Tabii ki artık Türkiye’de de bunların olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu, bizlerin ortak yapacağı çalışmalardan biri olacak. Özbekistan’da bir Türk Kültür Merkezinin, Türkiye’de de Ali Şir Nevai Merkezinin açılması konusunda her türlü desteği vermeye hazırız.

Taşkent Büyükelçisi Bekar da ata yurdu Özbekistan’da Türkiye’nin Büyükelçisi olarak görev yapmanın özel bir anlam taşıdığını vurgulayarak, Türk halklarının büyük şairlerinden Nevai’nin ismini taşıyan bir üniversitede bulunmaktan ve iş birliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye'de Ali Şir Nevai Merkezinin kurulmasını desteklediğini belirten Bekar, "Türkiye’de Ali Şir Nevai Merkezi kurulması lazım, aynı zamanda Taşkent’te de bir Türk Kültür Merkezi kurulmalı ki karşılıklı ilişkiler her alanda gelişsin. Türkiye olarak Ankara veya İstanbul’da bir Özbek Kültür Merkezi, aynı zamanda Taşkent’te de bir Türk Kültür Merkezi açmaya hazırız." ifadesini kullandı.

Görüşmenin ardından Olgan, Tüney ve Siraceddinov TİKA tarafından projektör, akıllı dokunmatik tahta, WİFİ cihazları, yazıcı ve bilgisayarlarların temin edildiği dersliklerin açılışını yaptı. Derslikleri ziyaret eden Olgan ve Tüney burada eğitim gören Özbek öğrencilerle sohbet etti. Özbek öğrenciler de Türkiye’yi ve Türkçeyi çok sevdiklerini belirterek, desteklerinden dolayı Türk tarafına teşekkür etti.

 

Sonraki Haber

Erenler Sofrası Kosova'da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ramazan ayı faaliyetleri kapsamında Kosova’daki ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve hijyen malzemesi yardımında bulunuyor. TİKA’nın ramazan boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak yardım paketlerinin dağıtımı İskenderay Belediyesi'nde devam etti. Belediye...