Haberler

02 Ocak 2020

Türkiye Tekstil Alanındaki Tecrübesini Kırgızistan’la Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından “Egemendik” Derneği işbirliğinde Kırgızistan’da “Tekstil Geliştirme Merkezi” kuruldu.

TİKA tarafından Türkiye’de yarım asırdır biriken Tekstil ve Hazır Giyim sektörü tecrübelerini Kırgızistan’a transfer etmek amacıyla “Tekstil Geliştirme Merkezi” kuruldu.

Merkezde konferans ve eğitim sınıfının yanı sıra tasarım atölyesi ve Kırgızistan’ın ilk tekstil laboratuvarı kuruldu. Kurulan laboratuvarda kumaş ve yardımcı malzemelerin uluslararası kabul görmüş standartlar çerçevesinde her türlü fiziksel ve kimyasal testlerden geçirebilecek ve sonuçları sertifikalandırılabilecek.

Merkezde kurulan tam donanımlı 20 kişi kapasiteli eğitim sınıfında, ürün tasarım aşamasında koleksiyon hazırlama ile alakalı temel işlemlerinin yapıldığı modelhane, showroom, tekstil alanıyla ilgili kütüphane ve kalıp baskı bilgisayar programları yer alıyor.

Kurulan merkez vasıtasıyla tekstil alanında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi ve Kırgız tekstil sektörünün profesyonelleşmesi de amaçlanıyor. Merkezde görevli alanında uzman kişiler tarafından firmalara sağlanacak tekstil danışmanlığı hizmetinin yanı sıra merkezdeki eğitimlerle kursiyerlere uluslararası geçerliliği olan tasarım sertifikaları da verilecek.

Kırgızistan’ın ekonomisinde önemli bir yere sahip olan tekstil sektöründe 150 binden fazla kişi çalışıyor. Resmi verilere göre sektörün yıllık ihracatı 200 milyon dolar civarında.

 

Sonraki Haber

İstanbul’da Osmanlı Bağdat’ı Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) tarafından düzenlenen "Uluslararası Osmanlı Bağdat'ı Sempozyumu" üniversitenin Üsküdar'daki yerleşkesinde gerçekleştirildi. Sempozyumda Irak’ın Bağdat şehri 1831-1917 tarihlerini kapsayacak şekilde sosyal, iktisadî, kültürel...