Haberler

03 Ocak 2020

İstanbul’da Osmanlı Bağdat’ı Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) tarafından düzenlenen "Uluslararası Osmanlı Bağdat'ı Sempozyumu" üniversitenin Üsküdar'daki yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Sempozyumda Irak’ın Bağdat şehri 1831-1917 tarihlerini kapsayacak şekilde sosyal, iktisadî, kültürel ve askerî açılardan ele alındı. Sempozyuma 45 Türk ve Iraklı akademisyen bildiri sunarak katıldı.

Açılışta konuşan FSMVÜ Tarih Bölümü Başkanı Prof.Dr. Zekeriya Kurşun, modern Irak'ın kuruluşunun büyük ölçüde 1831-1917 yılları arasındaki Osmanlı düzenlemelerinden hareketle başladığını ifade etti. Kurşun, "İlk modern Irak, büyük ölçüde Osmanlı kanun, nizam, tüzük ve düzenlemelerini sürdürmüştür. Bu açıdan bu dönemin incelenmesi yani bizim ele aldığımız dönemin incelenmesi aslında modern Irak'ın incelenmesi aynı zamanda modern Irak'ın şu anda yeniden oluşurken o tecrübenin de bir kere daha hatırlanması anlamına gelmektedir” şeklinde konuştu.

TİKA Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkanı Bülent Korkmaz, TİKA’nın dünyada ve Irak’ta faaliyetlerinden bahsederek, TİKA’nın akademik çalışmalara da özel olarak ilgi gösterdiğini belirtti.

Sempozyumun ilk oturumunun ardından TİKA tarafından düzenlenen ve TİKA’nın Irak’ta yürüttüğü restorasyon/yardım projelerini içeren fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Sempozyumun ikinci gününde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sn. Serdar Çam konuşmasında, Irak coğrafyasının önemini, Türkiye Cumhuriyeti kamu diplomasisi kurumlarının Irak’ta ve tüm dünyada faaliyetlerini anlatarak sempozyumu düzenleyenlere teşekkür etti. Konuşmasının ardından kendisine FSM Üniversitesi Rektörü Fatih ANDI tarafından günün anısına hediye takdim edildi. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Somaliland’de Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somaliland Federal Bölgesinin, tarımsal ve hayvansal üretimde verimin ve kalitenin artırılarak bölgede yaşanabilecek kıtlık felaketine karşı önlem alınması için ‘Somaliland Tarımsal Kalkınma Projesi’ uygulanmaya başlandı. Kalkınma Projesi...