Haberler

12 Temmuz 2017

Türkiye Özbekistan Sağlık Haftasında Farklı Branşlarda 80 Ameliyat, 184 Konsültasyon Gerçekleştirdi

Türkiye ve Özbekistan Sağlık Bakanlıkları ile TİKA işbirliğinde, Özbekistan’da 3–7 Temmuz 2017 tarihlerinde iki şehir ve üç hastanede gerçekleştirilen “Türkiye–Özbekistan Sağlık Haftası”nda 80 ameliyat ve 184 konsültasyonun yanında ülkede ilk olma özelliği taşıyan operasyonlar yapıldı.

Özbekistan’da gerçekleştirilen “Türkiye–Özbekistan Sağlık Haftası”nda altı branşta (Pediatrik Kardiyovasküler Cerrahi, Üroloji, Jinekoloji, Ortopedi, Genel Cerrahi ve Çocuk Cerrahi) toplam 19 uzman Türk sağlık personeli görev aldı.

Taşkent’te bulunan ve uzun yıllardır TİKA ve T.C. Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapan Taşkent Pediatri ve Tıp Enstitüsü Kliniği ile Cumhuriyet Kadın Doğum ve Jinekoloji Bilimsel Uygulama Merkezi, Çırçık Şehri Perinatal Merkezi, Yangıyol Şehri Doğum Hastanesi, Almalık Şehri Doğum Hastanesi ve Harezm’de bulunan Onkoloji Merkezi ve Üroloji Merkezi hastanelerinde gerçekleştirilen ameliyatlarla Özbek uzmanları ile tecrübe paylaşımında bulunuldu. Sağlık haftası kapsamında yapılan bazı ameliyatların süresi 7.5 saati buldu.

Özbekistan’da laparoskopi yöntemi ile gerçekleştirilen ilk ameliyat video konferans ile izletildi

Ortak Sağlık Haftasında, Türk ve Özbek hekimler karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunuldu ve nadir kullanılan yöntem ve tekniklerle başarılı ortak ameliyatlar yapıldı. Ülkede ilk defa laparoskopi ile gerçekleştirilen kalp ameliyatı ve diğer operasyonlar video konferans aracılığıyla birçok Özbek hekimle paylaşıldı. Kameralı sistemle küçük kesi ile kalp ameliyatı, sistektomi, kısmi nefrektomi ve laparoskopik yöntemlerle çocuk cerrahisi ameliyatları gerçekleştirildi.

5 günde 80 Ameliyat

5 günlük ortak çalışmalar neticesinde, 184 Özbek hastanın konsültasyonları gerçekleştirilierek bu hastalardan 80’inin operasyonu (Pediatrik Kardiyovasküler Cerrahi 10, Üroloji 10, Jinekoloji 28, Ortopedi 9, Çocuk Cerrahi 23) ücretsiz olarak yapıldı. Ayrıca 222 Özbek sağlık personelinin de mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak eğitimler uygulamalı, görsel ve teorik olarak verildi.

Sağlık Haftası vesilesiyle Özbekistan’da bulunan Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, Özbekistan Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Alisher Shadmanov, Bakan Yardımcısı Saidmurod Seyitaliyev ve Sağlık Haftası gerçekleştirilen hastanelerin yöneticileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Ayrıca TİKA tarafından desteklenen Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi’nde incelemelerde bulunuldu.

Sağlık Haftası kapanış töreninde Özbek doktorlar adına konuşma yapan Taşkent Pediatri ve Tıp Enstitüsü Kliniği Başhekim Yardımcısı Dr. Tolkin Haşimov "Türk doktorlarla çalışmaktan memnun kaldıklarını, ameliyatlar esnasında yeni teknikler öğrendiklerini, ameliyat sonrası çocukların annelerine sağlıklı bir şekilde teslim edilirken annelerin sevinç gözyaşlarının tüm yorgunluklarını unutturduğunu ve sağlık haftalarının sıklıkla tekrarlanması gerektiğini" ifade etti.

Özbekistan Sağlık Bakanı  Shadmanov ise Türk ve Özbek doktorları ortak çalışmalarının tecrübe paylaşımı açısından faydalı olduğunu belirterek ileride sağlık alanındaki işbirliğinin bilimsel alanlarda da devam ettirilmesi teklifinde bulundu.

 “Sağlık Haftası” Özbek basınında da geniş yer aldı. “Sağlık haftası: Her derdin şifası var”, “Özbekistan-Türkiye Sağlık Haftası: 80 hasta ücretsiz ameliyat edildi”, “Özbekistanlı ve Türkiyeli doktorlar işbirliğinde ağır ameliyatlar yapıldı” başlığı altında Özbekistan Televizyonunda, haber ajansların internet sayfalarından yer alan haberlerde 2009 yılından bu yana TİKA tarafından gerçekleştirilmekte olan “Sağlık Haftaları” kapsamında bugüne kadar 2081 çocuğun muayene edildiği ve 719 çocukta ameliyatlar yapıldığı belirtildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan 15 Temmuz Şehitleri Anısına Senegal’de Mevlid Organizasyonu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain darbe girişiminde hayatlarını kaybeden demokrasi şehitlerimiz anısına Senegal’de Dakar Büyük Camii’nde mevlid organizasyonu gerçekleştirildi. 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain darbe...