Haberler

24 Temmuz 2023

Türkiye, Organ Nakli Alanındaki Tecrübesini Gürcistan ile Paylaşıyor

Gürcistan Organ Bağış ve Nakil Sisteminin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım ve İşbirliği Projesi kapsamında devam eden eğitim faaliyetlerinin beşincisi 11-14 Temmuz tarihleri arasında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

Organ nakli alanında çalışan 4 cerrah ve 9 nefrologtan oluşan 13 kişilik Gürcistan delegasyonu, TİKA ve Uluslararası Organ Nakli Ağı (ITN) tarafından düzenlenen 4. Böbrek Nakli Kursu’na katılım sağladı.

33 ülkeden toplam 174 uzmanın katıldığı kursta, uluslararası düzeyde bilgi ve deneyim alış verişinde bulunularak Gürcistan’da devam eden projenin hedef ve çıktıları da bu platformda aracılığıyla paylaşıldı.

Kursun ilk gününde, İstanbul Florence Nightingate Hastanesi, Medicalpark Göztepe Hastanesi ve İstinye Üniversitesi Doku Tipleme ve İmmünoloji Laboratuvarlarında uzmanlarla bir araya gelen delegasyon üyeleri, daha sonra böbrek nakline ilişkin ileri cerrahi uygulamalar ve organ nakli nefrolojisi alanında iki ayrı salonda eğitimlere katıldılar.

Eğitimlerde teorik sunumlar ve vaka paylaşımlarının yanı sıra 5 hastane 8 ameliyathanede gerçekleşen böbrek nakli ameliyatlarına canlı bağlantılar gerçekleşti.

Nakli gerçekleştiren uzmanlar, katılımcılara uygulamalar hakkında canlı olarak bilgiler vererek, kendilerine yöneltilen soruları cevapladılar.

Eğitimlerin bitiminde Gürcistan delegasyonu ile yapılan proje değerlendirme toplantısında kapsamlı bir şekilde Mutabakat Zaptı ve Proje’nin devamına ilişkin görüş ve değerlendirmeler paylaşıldı.

Proje faaliyetlerinin Eylül ayında Tiflis Devlet Tip Üniversitesi Hastanesinde TİKA desteğiyle kurulan Doku Tipleme ve İmmünoloji Laboratuvarlarının açılışıyla devam etmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Cezeri Laboratuvarı Tanzanya’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Tanzanya’da "Cezeri Laboratuvarı ve Cezeri Stüdyo” kurulumu gerçekleştirildi. TİKA, 13. yüzyılda yaşamış olan dünya otoritelerince “Robotların Babası” olarak kabul edilen İsmail El-Cezeri’den ilham alınarak adlandırılan “Cezeri Lab ve...