Haberler

29 Temmuz 2015

Türkiye'nin Sosyal Güvenlik Alanındaki Tecrübesi Yurtdışına Açılıyor

Türkiye’nin Sosyal Güvenlik Alanındaki Tecrübesi TİKA-SGK İşbirliğiyle Yurt Dışına Açılıyor

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK) arasında imzalanan protokol ile birlikte Türkiye’nin sosyal güvenlik alanındaki tecrübesi yurt dışına aktarılacak.

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK) arasında, 29 Temmuz 2015 Çarşamba günü, saat 14.00’da, SGK Başkanlığı binası konferans salonunda işbirliği protokolü imzalandı. İmza töreni TİKA Başkanı Sayın Dr. Serdar ÇAM ile SGK Başkanı Sayın Yadigar GÖKALP İLHAN’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Söz konusu işbirliği protokolü, kalkınma işbirliği çerçevesinde yurt içi ve yurt dışında yürütülecek ortak eğitim çalışmalarına ilişkin esaslar ve usuller ile tarafların hak ve sorumlulukların düzenlenmesini içeriyor.

İşbirliği kapsamında ilgili ülkelerde; sosyal güvenlik alanındaki bilgi ve deneyimin arttırılması, insani kapasitenin geliştirilmesi, sosyal güvenlik politika ve stratejilerinin formülasyonuna ve uygulanmasına öncülük edilmesi konularında taraflarca ortak çalışmalar yapılması hedefleniyor. Bu doğrultuda, sosyal güvenliğin tüm alanlarına ilişkin kapasite geliştirme eğitimini yürütecek gerekli deneyime sahip eğitimcilerin sağlanması ve ilgili ülkelerin kalkınma ihtiyaçlarına uygun işbirliği program ve projelerin hazırlanması gibi konularda TİKA ve SGK işbirliği içinde çalışacak.

TİKA Başkanı doktor Serdar Çam protokol töreninde yaptığı konuşmada TİKA’nın 48 ülkede 50 koordinasyon ofisiyle eğitimden sağlığa tarımdan çevre ve altyapıya su sanitasyondan idari ve sivil alt yapıların geliştirilmesine kadar bir çok alanda kalkınma projeleri yürüttüğünü ve bugün TİKA ve SGK arasında imzalanan işbirliği protokolü ile Türkiye’nin sosyal güvenlik alanındaki tecrübelerinin de yurtdışına aktarılacağını ifade etti. Konuşmasının devamında Türkiye’nin dünyanın 17. Büyük ekonomisine sahip olmasına rağmen Türkiye’nin insani yardımlarda dünya üçüncüsü, dünyanın en cömert ülkesi konumuna yükseldiğini ve Türkiye’nin, yaptığı yardımların milli gelirine oranı en yüksek olan birinci ülke olduğunu vurguladı.

SGK Başkanı İlhan, yaptığı konuşmada, kurumlarının dış ilişkiler ve diğer paydaşlarla işbirliği konusunda oldukça aktif bir çalışma performansı gösterdiğini belirtti. İlhan, 2013'te 25 ülkeden 344, 2014'te ise 24 ülkeden 225 yabancı konuğu ağırladıklarını söyledi.

Protokolle Türkiye'nin sosyal güvenlik alanındaki birikiminin yurtdışına aktarılmasının hedeflendiğini vurgulayan İlhan, şöyle konuştu:

"TİKA ile imzalayacağımız protokol, bilgi değişimi, kültürlerin paylaşımı, iyi uygulamaların aktarılması ve alanında uzman kişilerin etkileşim içinde kalmalarıyla yenilikçi fikirlerin filizlenmesine katkı sağlayacak. Eğitim faaliyetlerinin koordinasyon içerisinde yürütülmesine hizmet edecek olan bu protokolün, birlikte yapacağımız diğer projelerinde başlangıcı olacağına inancım tam."

TİKA ile SGK arasında imzalanan bu protokol vasıtasıyla, uluslararası kurum ve kuruluşlar ile TİKA arasındaki işbirliği olanakları da daha güçlendirilmiş olacak.

 

Sonraki Haber

TİKA Cezayir Heyetini Türkiye’de Ağırladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ecdad Yadigârı Kasaba Bölgesi Restorasyonu İçin Cezayir Heyetini Türkiye’de Ağırladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 19-20 Kasım 2014 tarihlerinde Cezayir'e gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Cezayir Cumhurbaşkanı Abdelaziz Bouteflika ile...