Haberler

24 Aralık 2014

Türkiye ile Namibya Arasındaki İşbirliği Artarak Devam Edecek

Türkiye ve Namibya arasındaki işbirliği, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla artarak devam edecek.

Türkiye Cumhuriyeti ile Namibya Cumhuriyeti arasında, 28-30 Ağustos 2014 tarihlerinde, Namibya’nın başkenti Windhoek’te Dışişleri Bakanlıkları arasında Siyasi İstişarelerin ilk turu düzenlendi. İstişareler sonucunda Siyasi istişare mekanizmalarının Kurulması, Genç diplomatların eğitimi, Diplomatik ve resmi pasaportlara vize muafiyeti konulu 3 anlaşma imzalandı.

Özellikle Türkiye Windhoek Büyükelçisi Sayın Deniz Çakar’ın TİKA’nın Windhoek’te Program Koordinasyon Ofisi açması ve bundan sonara iki ülke arasında proje ve programlar aracılığı ile ülkemizden bir çok uzmanın TİKA Başkanlığı aracılığı ile söz konusu ülkeye gelecek olması vize muafiyetinin kalkmasında önemli rol oynadı. Bu kapsamda, 29 Ağustos 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Namibya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Resmi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma imzalandı.

Sözkonusu Anlaşma 30.09.2014 tarihli ve 2014/6869 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanmış olup, anılan Karar, 25.10.2014 tarihli ve 29156 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Türkiye’deki iç onay sürecinin tamamlandığı hususu, 3 Kasım 2014 tarihinde Türkiye Namibya Büyükelçiliği tarafında Namibya Dışişleri Bakanlığına Nota ile bildirildi. Akabinde 19 Aralık 2014 tarihinde Namibya tarafı kendi hukuki iç sürecini tamamlayarak Türk tarafına son hukuki bildirimi yaptı. Kanunen 30 gün bekleme süresinin dolması ile 19 Ocak 2015 tarihinden sonra her iki ülke diplomatik ve resmi pasaport sahipleri vizesiz karşılıklı olarak seyahat edebilecekler.

Sonraki Haber

TİKA'dan Guatemala Eğitim Bakanlığına Ekipman Desteği

Guatemala Eğitim Bakanlığına bağlı 4 okula Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından toplam 120 adet masaüstü bilgisayar desteğinde bulunuldu. TİKA, Latin Amerika ve Karayipler bölgesine yönelik gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. TİKA’nın Latin Amerika...